na czym polega Tax free?

na czym polega Tax free?

30 grudnia 2015 Wyłączone przez Piotr

Będąc w sklepach często spotykamy się z naklejką tax free. Na czym ona polega i dlaczego jest ona umiejscowiona właśnie w sklepach. Czy dotyczy ona nas bezpośrednio czy jest to informacja mniej istotna dla nas kupujących.

Jest to zasada, która jest korzystna zarówno korzystna dla sprzedających jak i dla kupujących. Obejmuje ona zwrot vat  dla podróżujących. Dzięki czemu sprzedający może sprzedać rzecz z zerowym podatkiem, a osoba kupująca zyskuje zwrot podatku. Oczywiście zwrot może odbywać się bezpośrednio w sklepie lub przez firmę, która obsługuje dany sklep.

sxc.hu

sxc.hu

Zwrot podatku dotyczy wyłącznie podróżujących, którzy mają miejsce zamieszkania poza Unia Europejską. Przez co towary przez nich zakupione mają dużo niższa cenę. Dzieje się tak, ponieważ od ceny ogólnej widocznej w sklepie odejmuje się ów podatek czyli zazwyczaj 23 %, a co za tym idzie, od standardowej ceny powinniśmy odjąć 23% i wtedy wyjdzie nam właściwa cena, która zapłacimy za dany sprzęt lub rzecz kupioną na terytorium Unii Europejskiej.  Aby uzyskać zwrot musimy posiadać dokument potwierdzający zakup oraz formularz wypełniony przez sprzedawcę, który informuje o możliwości zwrotu podatku. Wtedy, przy przejściu przez granicę zwracany nam jest podatek od zakupionej rzeczy.

Warunkiem do uzyskania Tax free, jest właśnie informacja w sklepie, że taki formularz jest dostępny. Chociaż jest to coraz bardziej popularyzowane nie każdy sklep ma taką możliwość. Dlatego jeśli chcemy uzyskać tax free, czyli zwrot podatku musimy być nie tylko z poza Unii Europejskiej ale także sklep w którym robimy zakupy musi mieć informację o udzielaniu zwrotu podatku.

Warto zajrzeć również na: