Na czym polega przewaga koncentratorów tlenu nad butlami tlenowymi?

Na czym polega przewaga koncentratorów tlenu nad butlami tlenowymi?

23 listopada 2016 Wyłącz przez Mietek

Tlen jest potrzebny ludziom do oddychania. Pomimo, że w przypadku powietrza, którym oddychamy, tlenu jest w nim wcale nie tak dużo, to bez niego nie moglibyśmy żyć. Tlen w czystej postaci jest bardzo potrzebny szczególnie w przypadku medycyny, ale i w zakładach przemysłowych do podtrzymywania wielu procesów, które tam zachodzą. Do niedawna bardzo często źródłem takiego tlenu były wykorzystywane w wielu miejscach butle tlenowe. Z czasem zastąpione zostały jednak przez koncentratory tlenu, szczególnie w przypadku szpitali oraz placówek medycznych. Spowodowane to było wieloma wadami butli tlenowych, które były w stanie zagrozić zarówno zdrowiu, jak i nawet życiu wielu ludzi. Koncentratory tlenu od butli tlenowych wyróżnia przede wszystkim możliwość korzystania z nich w sposób zdecydowanie bezpieczniejszy, sposób, który nie byłby w stanie w tak dużym stopniu zagrażać zdrowiu.

Butle tlenowe (sxc.hu)

Butle tlenowe (sxc.hu)

Częste wycieki w butlach tlenowych

Niebezpieczeństwo stosowanych na bardzo szeroką skalę butli tlenowych polegało głównie na pojawianiu się wycieków tlenu. Takie wycieki były w stanie przyczynić się do wstąpienia nawet bardzo poważnego pożaru. Jako że butle tlenowe były stosowane w większości przypadków w szpitalach, gdzie jak wiadomo można spotkać się zazwyczaj z bardzo dużą ilością pacjentów, którzy często nie są w stanie poruszać się o własnych siłach, stanowiły one wyjątkowe bezpieczeństwo. W razie wystąpienia pożaru, ewakuacja pacjentów mogłaby się okazać bardzo utrudniona, a w innych przypadkach wręcz niemożliwa. Koncentratory tlenu są zdecydowanie bardziej bezpiecznymi i dopracowanymi urządzeniami. Nawet w przypadku jakichkolwiek problemów, nie są one w stanie zwiększyć objętości znajdującego się w danym pomieszczeniu tlenu. Sprawia to, że nie są w stanie tak jak butle tlenowe przyczynić się do zwiększenia prawdopodobieństwa wystąpienia pożaru. Głównie dlatego koncentratory tlenu zastąpiły całkiem szybko i sprawnie niezbyt bezpieczne butle.

Koncentratory tlenu – bezpieczne i proste w obsłudze

Koncentratory tlenowe posiadają jeszcze jedną, bardzo istotną zaletę. Taki aparat tlenowy jest bowiem zdecydowanie prostszy w obsłudze. Dzięki temu zarówno personel danej placówki medycznej, jak i pacjenci, nie muszą być jakoś specjalnie przeszkoleni z obsługi. Sprawia to, że nie ma większego problemu, by z tego rodzaju urządzenia korzystali pacjenci, którzy zostali zwolnieni do domu. Dzięki temu w bezpieczny sposób może im zostać dostarczany tlen, a oni sami mogą z łatwością poradzić sobie z obsługą takich urządzeń. Oczywiście należy zwracać uwagę na sprawność takich urządzeń i w razie problemów serwisować je, tak by nie stanowiły zagrożenia. Stosowanie niesprawnych urządzeń jest niebezpieczne, dlatego należy unikać stosowania takich zabiegów. Jednak producenci w większości przypadków dają bardzo długą gwarancję na takie urządzenia, dzięki czemu można z nich śmiało korzystać przez długi czas, w sposób jak najbardziej bezpieczny i bezproblemowy.

Warto zajrzeć również na: