Mały biały domek – spełnienie marzeń

Mały biały domek – spełnienie marzeń

29 maja 2015 Wyłączone przez Piotr

Jeszcze nie tak dawno temu widoczna była migracja ludzi ze wsi do wielkich miast. Duże ośrodki stwarzają bez wątpienia większe możliwości – chociażby znalezienia pracy czy dostępu do kultury. Tempo obecnego życia sprawiło jednak, że mieszkańcy miast coraz częściej poszukują spokoju i ciszy na wsi. Niektórzy decydują się na wybudowanie wymarzonego domu na tak zwanych przedmieściach. Osoby dysponujące większymi funduszami mogą sobie pozwolić na drugi, letni domek gdzieś w leśnej głuszy lub na Mazurach. Nie zawsze droga do własnego gniazdka jest prosta. Częściej bywa, że musimy zmagać się z mnóstwem przeciwności, które potrafią złamać najwytrwalszego.

wioska

Cisza i spokój /sxc.hu

Schody zaczynają się już na samym początku, kiedy musimy wybrać odpowiedni projekt i zebrać niezbędne dokumenty. Na początku trzeba wystąpić do odpowiednich urzędów o warunki zabudowy, do których musi być dostosowany projekt. Jeśli chodzi o sam projekt, w internecie znajdziemy ich całe mnóstwo. Bogactwo form i nowoczesnych rozwiązań. Każdy z takich gotowych planów można dostosować do własnych potrzeb dzięki pomocy architektów. Na szczęście procedura otrzymania pozwolenia na budowę uległa znacznemu skróceniu i uproszczeniu. W tych wszystkich zawiłych sprawach formalnych warto powierzyć swoje interesy osobie wykwalifikowanej – kierownikowi budowy. W trakcie trwania całej budowy jest to osoba odpowiedzialna za dopilnowanie wykonawców, by działali zgodnie z projektem i by użyte materiały spełniały wszystkie określone normy. Do zadań kierownika budowy należą także formalności związane z zakończeniem budowy. A jest ich również sporo. Istotny jest to dokument niezbędny także przy sprzedaży nieruchomości, która została już dawno wybudowana.

Mimo powierzenia swoich interesów kierownikowi na każdym etapie budowy musimy zachować czujność i rozwagę. Niestety nie wszystkie osoby są uczciwe. Pilnujmy, aby pracownicy okazywali się niezbędnymi dowodami zakupu i podpisywali umowy, w których jasno będą określone warunki w razie uchybień lub opóźnień. Poleganie wyłącznie na umowach słownych jest bardzo ryzykowne i niejednego doprowadziło do poważnych problemów.

Urządzenie domu nie jest łatwe. Należy do najbardziej skomplikowanych i czasochłonnych procesów w życiu. Ważne są przemyślane zakupy. Produkty do wykończenia wnętrz muszą być nie tylko estetyczne, ale też funkcjonalne. Da się to oczywiście połączyć, na przykład grzejniki dekoracyjne pokojowe są na to świetnym dowodem.

Jest powiedzenie, które mówi, że pierwszy dom budujemy dla wroga, drugi dla przyjaciela, a dopiero trzeci dla siebie. By uniknąć takiej sytuacji, warto dopilnować tej pierwszej i często jedynej inwestycji. Tym bardziej, że na etapie realizacji można jeszcze wiele rzeczy poprawić lub ulepszyć.

Warto zajrzeć również na: