Kupowanie ubrań a społeczeństwo konsumpcyjne

Kupowanie ubrań a społeczeństwo konsumpcyjne

11 czerwca 2015 Wyłączone przez Maks

Nasze społeczeństwo nastawione jest na konsumpcyjny styl życia. Kupujemy coraz więcej, ale jednocześnie stan naszego życia też ulega poprawie. Każdego roku zarabiamy więcej i dzięki temu możemy pozwolić sobie na wydawanie oszczędności. Takie podejście przez wielu uważane jest za stanowiące problem, ale okazuje się, że może to przyczynić się do rozwoju naszego kraju. Ze względu na to, ze produkty i usługi są opodatkowane to kupowanie tych rzeczy napędza naszą gospodarkę i powoduje, że znacznie więcej pieniędzy trafia do budżetu państwa. Taka sytuacja jest korzystna, ponieważ można wydawać je na rzeczy ważniejsze jak na przykład bezpieczeństwo narodowe, oświatę czy opiekę zdrowotną. Dla nas nie jest o problem, ponieważ z reguły wydajemy pieniądze na rzeczy, które w mniejszym lub większym stopniu są nam potrzebne. Ludzie coraz więcej swoich pieniędzy przeznaczają na zakup ubrań. To pokazuje, że moda stała się ważniejsza i interesuje ludzi w większym stopniu niż w ubiegłych latach.

Markowe ubrania

Czy to oznacza, że kupowanie drogich i markowych ubrań jest koniecznością do tego, aby wyglądać dobrze? Oczywiście, że nie. W dalszym ciągu o wiele większą wagę przykładamy do wyglądu całej stylizacji niż do marek, które odpowiedzialne są do ich produkcję. Logo firmy nie zawsze jest mocno eksponowane i często nie jesteśmy w stanie stwierdzić kto stoi za ich stworzeniem. Najbardziej wzięci projektanci w ogóle nie wszywają metek więc weryfikacja jest w tym zakresie czymś zupełnie niemożliwym. Dlatego jest to jedynie chwyt psychologicznie. Ludzie lepiej czują się w ubraniach, które są drogie. Z tego właśnie powodu sięgamy w pierwszej kolejności po nie, a w zamian nie chcemy oglądać innych rzeczy, które pochodzą na przykład ze sklepów sieciowych.

Wyprzedaże zachęcają ludzi do kupowania większej partii towaru (sxc.hu)

Wyprzedaże zachęcają ludzi do kupowania większej partii towaru (sxc.hu)

Odzież używana

Ubrania można kupować w wielu różnych miejscach. Paradoksalnie najlepsze jakościowo kupił w sklepach, gdzie sprzedawana jest odzież używana. Wiele z tamtych ubrań wygląda dalej świetnie, a niektóre z nich mają już po kilkanaście lat. Dawniej używano lepszych materiałów, ponieważ ubrania były droższe i miały wystarczyć na lata. Teraz ludzie kupują ich wiele i nie muszą być już tak bardzo trwałe – będzie można je zmienić bez żalu i większego problemu. Dlatego jeżeli chcemy być modni to możemy odwiedzić takie sklepy. Na pewno uda się nam znaleźć coś ciekawego i pasującego do naszego stylu ubioru.

Warto zajrzeć również na: