Krótko o historii zegarków i mierzeniu czasu

Krótko o historii zegarków i mierzeniu czasu

11 czerwca 2015 Wyłącz przez Maks

Wszyscy korzystamy z możliwości oferowanych przez zegarki. Dają nam one możliwość precyzyjnego zorientowania się w czasie, co dla naszego społeczeństwa jest bardzo ważne. Każdy nasz dzień jest zaplanowany właśnie według godzin i tak naprawdę to właśnie one mają na nas istotny wpływ. Jeżeli doba zostałaby podzielona w inny sposób to życie człowieka wyglądałoby całkiem inaczej. W jaki sposób? Tego nie dowiemy się nigdy, ponieważ obecny podział wydaje się najlepszy i najbardziej intuicyjny – jeden dzień to obrót ziemi wokół własnej osi, rok to czas potrzeby na okrążenie Słońca, zaś godzina to 1/14 całego dnia. Tego systemu używa się już od setek tysięcy lat – również zwierzęta działają podług tego systemu. Współcześnie najbardziej popularnym sposobem na mierzenie czasu jest wykorzystanie mechanizmu kwarcowego.

Zegar

Nie jest on najdokładniejszy ze wszystkich znanych sposobów, ale jest wystarczająco prosty w konstrukcji i tani w wykonaniu. Dlatego może znajdować tak szerokie zastosowanie. To właśnie tego rodzaju zegary są używane w komputerach, telefonach komórkowych oraz we każdej innej elektroniczne, która jest powszechnie dostępna. Precyzja, mimo że nie jest największa to jest wystarczająca. Dla przeciętnego człowieka wszelkie przekłamania nie będą zauważalne, a rozbieżności pojawią się dopiero po kilkunastu miesiącach. Wcześniej bardzo popularne były zegary mechaniczne, które już dzisiaj odchodzą w zapomnienie. Duże pole do popisu miał zegarmistrz Wołomin, który naprawiał ich skomplikowane układy. Współczesne zegarki nie są już tak skomplikowane i nie potrzebują również tak częstych napraw jak miało to miejsce wcześniej.

Stary zegarek kieszonkowy (sxc.hu)

Stary zegarek kieszonkowy (sxc.hu)

Moc pulsarów

Od zegarków kwarcowych bardziej zaawansowanym zegarem jest atomowy. Działa on w oparciu o czas rozkładu pierwiastków. Na tej podstawie wyliczana jest sekunda, później minuty, godziny itd. Są one bardzo precyzyjne, ale niestety ich budowa jest dość kosztowna, a rozmiary większe niż w przypadku zegarków kwarcowych. Bardziej precyzyjnym czasomierzem jest tylko zegar pulsarowy, który oblicza czas na podstawie ruchu gwiazd (pulsarów). Takich zegarów jest tylko kilka na całym świecie i raczej nie staną się one nigdy podstawą, która będzie używana tak powszechnie przez ludzi jak współczesne rozwiązania.

Warto zajrzeć również na: