Koszty prowadzenia gospodarstwa rolnego

Koszty prowadzenia gospodarstwa rolnego

12 sierpnia 2020 0 przez Monika

Rolnictwo to ciężka branża, która towarzyszy nam już od tysięcy lat i przez cały ten okres nieprzerwanie dostarcza niezbędnego pożywienia. Jednak żebyśmy mogli cieszyć się z świeżych warzyw i owoców cały czas konieczne są kolejne inwestycje i rozwój tego sektoru gospodarki. Niestety coraz mniej osób chce działać w tej branży ze względu na ogromne koszty, jakie dokładnie?

Podstawowe koszty

W każdej branży, właściciele ponoszą regularne koszty, podobnie jest także w rolnictwie. Zakup nawozów, środków ochrony roślin to naprawdę spore wydatki, szczególnie że często potrzeba ich użyć na ogromnych powierzchniach. Nie można zapominać także o podatkach, ubezpieczeniach czy kosztach jakie wiążą się z utrzymaniem maszyn rolniczych. Oleje https://www.agrioutlet.eu/pl/p/Olej-CLAAS-AGRIMOT-SDX-15W-40-5l/70, smary, części zamienne również nie są najtańsze .

Inwestycje

Chcąc się stale rozwijać, rolnicy nie mogą zapomnieć o ciągłym inwestowaniu, co oczywiście generuje dodatkowe koszty. Nowoczesne maszyny czy technologie, takie jak używane na zachodzie kosztują u nas często setki tysięcy złotych Pozwolić sobie na nie mogą tylko największe gospodarstwa, które działają już od lat. Oczywiście rolnicy otrzymują dotacje z Unii Europejskiej, które w znaczącym stopniu pomagają się rozwijać szczególnie tym biedniejszym rolnikom, jednak nie są one aż tak duże jak mogłoby się wydawać.

Warto zajrzeć również na: