Konsument i prosument. Wydajemy coraz więcej pieniędzy.

Konsument i prosument. Wydajemy coraz więcej pieniędzy.

20 sierpnia 2014 Wyłącz przez Maks

Coraz więcej mówi się o tym, że ludzie nastawieni są na konsumpcyjny tryb życia. Oznacza to, ze wydajemy coraz większe ilości pieniędzy i wszystkie nasze czynności obracają się wokół tego, aby kupować nowe dobra. Jest w tym trochę prawdy, ale nie należy zapominać także o pozytywnych skutkach jakie niesie ze sobą konsumpcjonizm. Przede wszystkim przyczynia się do rozwoju gospodarki. W ten sposób możliwe jest kupowanie produktów, które normalnie nie były dostępne w naszym kraju. Ma to więc ogromne znaczenie. Dzięki temu, że ludzie są w stanie wydawać ogromne pieniądze to producenci wiedzą, że mogą zacząć inwestować w nasz rynek. W ten sposób możemy uzyskać dostęp do takich usług, które do tej pory nie były obecne. Jest to korzystne działanie konsumpcjonizmu. Na dodatek możemy liczyć na to, że ceny produktów ulegną gwałtownemu obniżeniu. Dzieje się tak, ponieważ przy masowej produkcji spadają jej koszta i można je rozłożyć na większą liczbę wyrobów. W ten sposób możemy kupić znacznie więcej i wydać mniej pieniędzy.

Konsument

Jak widać, jest to niezwykle korzystne i pozwala nam na nieograniczony dostęp do dóbr. W ten sposób na przykład możemy kupić egzotyczne owoce, które do naszego kraju sprowadzane są z najdalszych zakątków świata. W momencie, gdyby nie było zapotrzebowania na tego rodzaju produkty, to nikt nie podjąłby się sprowadzania ich do nas. Jednak ludzie są gotowi, aby wydawać pieniądze na tego rodzaju produkty spożywcze. Nie dotyczy to jednak wyłącznie jedzenia – podobnie dzieje się w przypadku elektroniki czy usług. Jest to korzystne również pod innymi względami. W momencie, gdy w naszym kraju powstają nowe zakłady przemysłowe, to zmniejsza się bezrobocie. Powstają nowe miejsca pracy. Na takich działaniach może skorzystać każdy.

Prosument

Dzisiejsze społeczeństwo wydaje znacznie więcej niż kilkanaście lat temu /sxc.hu

Dzisiejsze społeczeństwo wydaje znacznie więcej niż kilkanaście lat temu /sxc.hu

Oprócz konsumenta pojawia się również pojęcie prosumenta. Są to osoby, które nie tylko korzystają z danych produktów, ale także współtworzą daną rzecz. Innymi słowy są to osoby, które znają się na wyrobach innych producentów i biorą aktywny udział przy tworzeniu lub projektowaniu takich przedmiotów. Prosument potrafi doradzić nam jaką rzecz powinniśmy wybrać i która najlepiej będzie spełniać nasze oczekiwania. Jest to stosunkowo nowe pojęcie, które nie zostało do końca sprecyzowane. W różnych środowiskach pojawiają się inne definicję, które pozwalają na całkiem odmienną interpretację tego słowa.

Warto zajrzeć również na: