Komornik sądowy i postępowanie komornicze

Komornik sądowy i postępowanie komornicze

14 sierpnia 2014 Wyłącz przez Monika

Problemy finansowe potrafią dopaść każdego. Ich przyczyny mogą być różne, czasem jest to zrządzenie losu, następstwo źle ulokowanych pieniędzy, czy tez problemy zdrowotne albo rodzinne, a w końcu i czysta głupota. Z tego te powodu niezwykle ważne jest tutaj, że często, gdy pojawia się jakiś poważny problem w kwestii finansowej niejednokrotnie wiele osób musi pogodzić się z tym, że z racji ich niewypłacalności zostanie przeciw nim rozpoczęte postępowanie komornicze.
Komornik sadowy jest funkcjonariuszem publicznym, co oznacza, że ze względu na jego szczególną pozycję zawodową i posiadane kompetencje korzysta ze szczególnej ochrony prawnej oraz szczególnej odpowiedzialności karnej. Komornik nie stanowi urzędnika państwowego, z kim jest często mylony. Działa on przy sadach rejonowych i przede wszystkim zajmuje się wykonywaniem rozstrzygnięć o roszczeniach cywilnych, co następuje w drodze przymusu egzekucyjnego.
Wśród uprawnień komorników można znaleźć takie działania jak przekazanie w terminie czterech dni należności wyegzekwowanej osobie do tego uprawnionej. W przypadku, kiedy komornik Kraków spóźni się z wypłatą należności musi wypłacić danej osobie odpowiednią wysokość odsetek, które urosły od dnia upłynięcia tego terminu do chwili wypłaty. Ważnym jest też to, że jest on także zobowiązany do zawarcia ubezpieczenia na wypadek szkody w ramach odpowiedzialności cywilnej komornika.

Komornicy z reguły nie cieszą się nazbyt dużą sympatią ludzi. Kojarzą się raczej z ludzkimi problemami, przez co mało kto jest zadowolony z faktu jaki jest związany z możliwością spotkania z komornikiem. Na egzekucjach komorniczych jednak przede wszystkim korzystają osoby z zewnątrz, które mogą znacznie taniej wylicytować różne dobra tak ruchome jak i nieruchomości. Często ceny te są mocno zaniżone, w wyniku czego można bez trudu zakupić np. naprawdę ładne i duże mieszkanie nawet o kilkanaście procent niej niż normalna cena rynkowa tej nieruchomości. Oczywiście każdy taki zakup jest związany w dużym stopniu z czyjąś wcześniejsza tragedią dlatego nie każdy korzysta z tej możliwości, jednak dla osób, które poszukują okazji na tańszy zakup dóbr jest to bardzo korzystne rozwiązanie dlatego tez licytacje komornicze cieszą się sporą popularnością.

biuro rachunkowe

Odpowiedzialność komorników jest ogromna. /sxc.hu

Warto zajrzeć również na: