Kłopotliwa opieka nad psem

Kłopotliwa opieka nad psem

10 grudnia 2014 Wyłącz przez Maks

Psy są popularnym zwierzęciem domowym. Powszechnie uważa się, że są one najlepiej oswojone ze wszystkich gatunków i są po prostu najlepszym przyjacielem człowieka. Jest w tym dużo prawdy, ponieważ charakter tych zwierząt udowadnia nam, że naprawdę szybko przywiązują się do swoich właścicieli oraz robią wszystko, aby uczynić ich szczekliwymi. Opieka nad psem nie jest taka prosta jak mogłaby się wydawać. O tym można się przekonać tylko na własnej skórze. Przede wszystkim jest to duża odpowiedzialność – są to istoty żywe, które mają takie same uczucia jak człowiek. Bardzo łatwo można je zranić i spowodować, że będą po prostu smutne. Psy wykazują się dużą lojalnością, będą z nami nawet wtedy, gdy z jakichś powodów będziemy ich zaniedbywali lub zostawimy ich na kilka dni z innym opiekunem. To wszystko pokazuje, że psy zostaną ze swoim panem na dobre i na złe. Znanych jest wiele przypadków, gdy opiekun psa umierał, a on sam zostawał przy nim lub odwiedzał jego nagrobek.

Opieka nad zwierzęciem

Większość wychowuje psa od szczeniaka (sxc.hu)

Większość wychowuje psa od szczeniaka (sxc.hu)

Opieka nad psem jest trudna z kilku powodów. Przede wszystkim musimy wiedzieć, że jest to dodatkowy koszt, z którym będziemy musieli sobie w jakiś sposób poradzić. Miesięczne koszty są zależne przede wszystkim od jego wielkości. Wiadomo, że mniejsze psiaki nie zjedzą wiele i można kupować im jedzenie na dłużej. W przypadku dużych ras będziemy musieli kupować większą liczbę opakowań. Nie można więc podać szacunkowych kosztów utrzymania psa. Tym bardziej, że często zostawia mu się resztki z obiadu lub gotuje jedzenie osobno. To wszystko powoduje, że te koszty rozkładają się bardzo różnie. Inną ważną rzeczą jest kupno wyposażenia, które będzie pozwalało nam na opiekę. Przede wszystkim jest to smycz oraz obroża. Dzięki nim można z psem wychodzić na spacery. Inną ważną rzeczą są legowiska, gdzie będą mogli spać i odpoczywać.

Leczenie psa

Największym wydatkiem jest jednak opieka zdrowotna. Nie możemy liczyć na refundację jak w przypadku ludzi i NFZ. Tutaj za wszystkie usługi musimy zapłacić sami. Najważniejsze są szczepienia przeciwko wściekliźnie. Dokonuje się ich każdego roku i kosztują kilkadziesiąt złotych. Nie jest to duża kwota, ale przecież nie jest to jedyna wizyta u weterynarza. W przypadku,gdy zachodzi konieczność wykonania operacji lub podawania lekarstw to te koszty mogą wzrosnąć wielokrotnie. Klinika weterynaryjna Wrocław robi wszystko, aby opieka medyczna była jak najtańsza, ale niektórych rzeczy nie da się uniknąć.

Warto zajrzeć również na: