Kilka słów o rekuperacji

Kilka słów o rekuperacji

24 listopada 2016 0 przez Mietek

Ekologia jest często tematem numer jeden wielu dyskusji dzisiejszych czasów. Dbanie o środowisko naturalne jest bowiem całkiem istotną kwestią, ponieważ działalność człowieka w całkiem dużym stopniu wpłynęła już na naszą planetę. Z tego powodu coraz częściej stosuje się różnego rodzaju metody technologiczne, których zadaniem jest ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Rekuperacja jest jedną z ciekawszych form wykorzystania ciepła, które produkowane jest przez wiele urządzeń?

Dom pasywny (sxc.hu)

Dom pasywny (sxc.hu)

Czym są rekuperatory?

Rekuperatory są urządzeniami, które dzięki zaawansowanej technologii wykorzystują ciepło powietrza, które wydostaje się z różnego rodzaju instalacji grzewczych, które znajdują się w domach oraz wielu zakładach pracy. Dzięki temu ciepło produkowane przez liczne urządzenia jest dodatkowo wykorzystywane, dzięki czemu niemal wcale się nie marnuje. Ciepło wydostające się do środowiska naturalnego ma na nie bowiem bardzo negatywny wpływ, dlatego robi się wiele, by ograniczyć jego wydostawanie się do powietrza maksymalnie.

Rekuperacja a domy pasywne

Proces rekuperacji bardzo często wykorzystuje się w przypadku domów pasywnych, które z góry nastawione są na maksymalną oszczędność oraz brak dokonywania większych szkód środowisku naturalnemu. Są to więc najbardziej ekologiczne domy, w przypadku których wykorzystuje się wiele ekologicznych technologi. Najczęściej należą do nich właśnie urządzenia takie jak rekuperatory, pompy ciepła czy nawet panele słoneczne, które pozwalają na uzyskanie energii z promieni słońca.

Warto zajrzeć również na: