Kiedy potrzebne jest wzorcowanie?

Kiedy potrzebne jest wzorcowanie?

17 września 2020 Wyłącz przez admin

Przedsiębiorstwa z wielu różnych branż stosują szereg różnego rodzaju przyrządów pomiarowych niezbędnych do produkcji lub wykonywania usług. Od ich precyzji zależy jakość usług lub wykonanego produktu, dlatego powinny być one regularnie sprawdzane. Tym zajmuje się wzorcowanie. Gdzie się je przeprowadza?

Gdzie się wzorcuje?

Wzorcowanie przeprowadza się w profesjonalnym laboratorium wzorcującym, gdzie mają możliwości dokładnego sprawdzenia każdego przyrządu pomiarowego. Każdy przedsiębiorca, którego firma korzysta z przyrządów pomiarowych musi regularnie poddawać swoje przyrządy wzorcowaniu, aby utrzymać wymaganą jakość na jak najwyższym poziomie. Takie firmy jak lotniska, producenci sprzętu RTV i AGD czy firmy związane z energetyką to tylko kilka przykładów, gdzie stosuje się precyzyjne urządzenia pomiarowe i każde musi być regularnie wzorcowane.

Czym jest wzorcowanie?

Wzorcowanie jest procesem, podczas którego sprawdza się dokładność pomiarów danego urządzenia. Jeśli badane urządzenie pokazuje prawidłowe pomiary z dużą precyzją pomiaru, to dane urządzenie otrzymuje certyfikat wzorcowania i jest gotowe do użytku przez pewien okres czasu, aż do następnego wzorcowania. Nie jest to proces jednorazowy, należy je przeprowadzać regularnie aby utrzymywać wysoką jakość pomiarów.

Warto zajrzeć również na: