Kiedy pieprzyki są niebezpieczne?

Kiedy pieprzyki są niebezpieczne?

22 marca 2016 Wyłączone przez Piotr

Prawie każdy z nas posiada różnorakie znamiona. Czasami są to piegi, a w większości przypadków pieprzyki, które tworzą na naszym ciele różnorakie konstelacje. Zazwyczaj nie przysparzają nam one żadnych problemów, poza nieestetycznym aspektem wizualnym. Niekiedy jednak zdarza się, że zaczynają krwawić lub swędzieć. Wtedy powinniśmy udać się do specjalisty.

Pieprzyki to skupiska melanocytów w skórze. Komórki te odpowiadają za barwnik. W większości są one niegroźne dla naszego organizmu. Mimo wszystko, powinniśmy bacznie je obserwować, gdyż ewentualne zmiany w ich wyglądzie mogą być sygnałem alarmowym.

skóra(sxc.hu)

skóra(sxc.hu)

Jakie symptomy powinny wzbudzić nasz niepokój?

– duży rozmiar pieprzyka czyli średnica powyżej 5-6 mm,

– asymetria czyli nierównomierny kształt, również „postrzępione” granice znamienia,

– towarzyszący mu świąd lub krwawienie,

– ciemny kolor, lub nierównomierna barwa

– zmieniający się wygląd (rozrost na przełomie kilku miesięcy).

Wystąpienie któregokolwiek z wymienionych powyżej czynników powinno skłonić nas do jak najszybszej wizyty u dermatologa, który oceni znamię i zapewne zadecyduje o jego usunięciu oraz analizie. Badanie pozwoli określić charakter pieprzyka oraz wykluczyć/potwierdzić zmiany nowotworowe.

Warto pamiętać, że badanie znamion Wrocław, a także ich usunięcie zmniejsza ryzyko zachorowania na czerniaka skóry. Tego typu działania prewencyjne są zalecane, mimo, że potocznie panuje zupełnie inna opinia. Na wycięcie znamienia warto się zdecydować również ze względów estetycznych.

Warto zajrzeć również na: