Jak rozplanować swój plan treningowy?

Jak rozplanować swój plan treningowy?

22 marca 2016 Wyłącz przez Piotr

Głównym czynnikiem wpływającym na konstrukcję planu treningowego jest oczywiście indywidualny cel treningowy. Najważniejsze to wybrać konkretny kierunek, który pozwoli nam znaleźć optymalne rozwiązanie treningowe. Może to być budowanie masy mięśniowej, zwiększanie siły, zmniejszanie tkanki tłuszczowej lub ogólne wzmocnienie ciała. Tylko określenie planu pozwoli nam na określenie rodzaju , intensywności i częstotliwości treningów. Do treningów siłowych warto dołączyć również trening cardio, który zwiększy naszą wydolność i okaże się niezastąpiony w okresie redukcji.

Cel treningowy, a dokładnie efekt jaki chcemy osiągnąć narzuca nam pewną określoną częstotliwość treningów, ich czas trwania, liczbę serii i powtórzeń, a także ciężar i dobór ćwiczeń. Nie możliwe jest skonstruowanie uniwersalnego treningu, który spełnił by każde oczekiwania. Tylko dokładne projekty konstrukcji i sprecyzowanie swoich oczekiwań i możliwości pozwoli znaleźć optymalne rozwiązanie.

Regularność i częstotliwość treningów zależy w dużej mierze od naszych indywidualnych cech organizmu. Niektórym osobom wystarczające będą dwa treningi w tygodni, natomiast inni muszą zwiększyć liczbę swoich treningów. Należy pamiętać o klasyfikacji grup mięśniowych, to pozwoli na ułożenie optymalnych rozwiązań. Grupy dzielimy na duże: plecy, klatka, uda, a mniejsze na: barki, bicepsy, przedramiona, łydki.  Duże mięśnie potrzebują więcej czasu na regeneracje, dlatego w zupełności wystarczy trenować je raz w tygodniu.

(sxc.hu)

(sxc.hu)

Warto zajrzeć również na: