Jak (nie)urządzać łazienki

Jak (nie)urządzać łazienki

18 lutego 2016 Wyłącz przez Piotr

Każdy po uporaniu się z kupnem działki czeka kolejne wyzwanie, czyli projekty domów z kosztorysem. Następnie okropna budowa oraz wykańczanie i aranżacja wnętrz. Wykończenie łazienki to spora inwestycja. Dlatego warto pamiętać o pewnych rzeczach, a innych się wystrzegać jak ognia.

projekt (sxc.hu)Nawet w małych domach jednorodzinnych czy większych mieszkaniach łazienka jest miejscem, na którym architekci starają się zaoszczędzić w metrażu. Pozostawiają tam tylko miejsce na to, aby zmieściły się wszystkie niezbędne sprzęty i jakoś można było pomiędzy nimi lawirować. Jednak nie wielkość łazienki decyduje o jej funkcjonalności, ale przemyślany sposób jej wykończenia i wyposażenia.

Małe pomieszczenia zawsze można powiększyć stosując zabiegi, które może nie oszukają metrażu, ale ludzkie oko tak. Duże, jasne płytki, czy jasne kolory ścian to podstawa. Ponadto należy unikać drobnych czy mozaikowych wzorów, ale pamiętać o zapewnieniu odpowiedniego naturalnego oświetlenia. Pozwoli to uzyskać poczucie przestrzennego komfortu nawet w bardzo małym pomieszczeniu.

Planując rozmieszczenie sprzętów należy pamiętać przede wszystkim o tym, że z biegiem lat będą one z pewnością wymagały naprawy. Dlatego trzeba pamiętać o przyszłej możliwości demontażu.

Jedną z najistotniejszych kwestii jest także dobór mebli. Jest to element, który znacznie łatwiej wymienić niż samą ceramikę. Jest to bardziej kwestia indywidualnych gustów. Warto jednak pamiętać, aby w pogoni za zapewnianiem w łazience maksymalnej ilości szafek i półek nie ograniczać przestrzeni do poruszania się.

Warto zajrzeć również na: