Jak najbezpieczniej przechowywać dane?

Jak najbezpieczniej przechowywać dane?

3 sierpnia 2015 Wyłącz przez Piotr
notebook-1238071

Notebook (sxc.hu)

Każdy z nas na co dzień korzysta z komputera czy to w domu, na uczelni czy w pracy. Nasze prywatne urządzenia przechowują wiele ważnych informacji i dokumentów lub bardziej sentymentalnych np. zdjęć rodzinnych czy z wakacji. W komputerach przetrzymujemy notatki na uczelnię, dokumenty, rachunki, filmy, muzykę. Jednak wiadomo, urządzenia elektroniczne są zawodne. Ściągniesz złe oprogramowanie, wirusa i w jednej chwili możesz stracić wszystko co w nim przechowywałeś. Awaria komputera najczęściej przychodzi niespodziewanie. Na szczęście istnieją sposoby by się przed nimi uchronić.

Zawsze wykonuj kopię zapasową. Mając kopię danych pod ręką będziesz mógł spać spokojnie. Dane możesz przechowywać na płytach CD. Jednak może okazać się to trochę uciążliwe, zwłaszcza gdy nie masz pod ręką czystej płyty, a najlepiej dwóch (w przypadku ważnych danych lepiej zabezpieczyć się podwójnie). Nie mając jej, dane możesz spakować na nośniki pamięci usb reklamowe. Obecnie przenośne pendrive mają coraz większą pojemność danych.

Łatwym i wygodnych sposobem jest także wysyłanie ważnych danych na własną pocztę e-mailową. Poczta pracuję w sieci w trybie online, więc nic nie jest w stanie zniszczyć jej zawartości. Dzięki temu, gdy padnie twój system operacyjny, wystarczy że zdobędziesz dostęp do sprawnego komputera i podłączysz się do sieci.

Podobnie do poczty elektronicznej działają specjalne wirtualne dyski, na przykład „chmura”. Zakładasz koto na takiej stronie i będąc online możesz wrzucać na serwer dokumenty, wideo, muzykę. Większość takich stron jest bezpłatna i bezpieczna. Warto korzystać z kilku wymienionych opcji, aby mieć pewność, że nasze dane nigdy nie zostaną bezpowrotnie utracone.

Warto zajrzeć również na: