Jak aranżacja przestrzeni handlowej wpływa na decyzję klienta?

Jak aranżacja przestrzeni handlowej wpływa na decyzję klienta?

24 listopada 2016 Wyłącz przez Mietek

To czy dany klient wybierze jakiś konkretny sklep jako cel zakupowej wyprawy zależy od bardzo wielu czynników. Na dzień dzisiejszy właściciele sklepów każdego pokroju muszą bardzo profesjonalnie podejść do tematu sprzedaży oferowanych przez siebie produktów, tak by klient bez najmniejszego wahania wybrał ten sklep a nie inny. W dzisiejszych czasach niemal każdemu właścicielowi sklepu zależy na tym, by to jego sklep był tym najpopularniejszym oraz najchętniej wybieranym. Tyczy się to szczególnie sklepów związanych z odzieżą, obuwiem, czy dobrym sprzętem elektronicznym. W przypadku sklepów spożywczych ludzie kierują się głównie niskimi cenami, więc zazwyczaj klienci wybierają te sklepy, które są w stanie zaoferować bardziej atrakcyjne ceny, więcej promocji oraz rabatów. W przypadku innych sklepów, ważne jest posiadanie umiejętności skutecznego przeciągania klientów na swoją stronę. Czasami wystarczy zastosować kilka drobnych sztuczek, czasami jednak sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana.

Sklep z odzieżą (sxc.hu)

Sklep z odzieżą (sxc.hu)

Aranżacja powierzchni sklepu

Najważniejsze jest, by kierować się kilkoma istotnymi kwestiami, jeżeli liczy się na zwiększenie sprzedaży własnego sklepu. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie przestrzeni handlowej sklepu, tak by maksymalnie wykorzystywała ona swoje możliwości. Ludzie bardzo często kierują się emocjami podczas zakupów, dlatego równie ważne jest zadbanie o to, by na terenie sklepu panował odpowiedni klimat. Dlatego też w wielu sklepach z odzieżą, zetknąć się można z przyjemną muzyką grającą w tle, która wprawia klientów w odpowiedni nastrój, który bardzo często jest w stanie wpłynąć na to, czy wymienią oni własne pieniądze na znajdujący się w sklepie towar. Bardzo ważne jest umiejętne wykorzystanie całej dostępnej przestrzeni sklepu. Warto również stosować konkretne ozdoby, które byłyby związane z danym okresem, na przykład ze świętami. Takie szczegóły, z pozoru nieistotne, są w stanie w bardzo dużym stopniu wpłynąć na decyzje klientów.

Przeszkolenie kadry pracowniczej z zakresu efektywności sprzedaży

Zazwyczaj wiedza pracowników konkretnego sklepu również przekłada się na to, w jaki sposób funkcjonował będzie sklep. Dobrze jest więc zadbać, by pracownicy doskonale wiedzieli czym jest doświadczenie zakupowe i by ich umiejętności związane ze sprzedażą były stale poszerzane. Może to w bardzo dużym stopniu wpłynąć na wyniki sprzedaży co przełoży się na zyski sklepu. Zazwyczaj właściciele firm zajmujących się handlem bardzo często starają się organizować szkolenia dla swoich pracowników, dzięki którym potrafią oni jeszcze bardziej fachowo i sprytnie podchodzić do klientów, wpływając tym samym na ich decyzje. Zazwyczaj to również od tego zależy jak efektywną sprzedaż prowadził będzie dany sklep. W dzisiejszych czasach klienci bywają wybredni, jednak w bardzo dużym stopniu wpływa na nich wszechobecna reklama oraz różnego rodzaju sugestie, co również powinniśmy mieć na uwadze. Ludzki umysł jest bardzo ciekawy i często podświadomie jest w stanie kierować się wszystkim z czym ma kontakt.

Warto zajrzeć również na: