Fotografia profesjonalna a amatorska

Fotografia profesjonalna a amatorska

11 maja 2015 Wyłącz przez Maks

Fotografia w dzisiejszych czasach pełni bardzo ważną funkcję. Wykonujemy naprawdę wiele zdjęć, którymi później możemy pochwalić się na portalach społecznościowych czy wysłać bezpośrednio do swoich bliskich. Na dodatek każdy z nas posiada przy sobie aparat fotograficznym, którym możemy robić zdjęcia w zasadzie w dowolnym momencie. To rodzi pewne pytanie – po co korzystać z profesjonalnych fotografów skoro sami dysponujemy podobnym sprzętem i jesteśmy w stanie samodzielnie zrobić zdjęcia, które nie będą odbiegały jakością od tego, co mogą nam zaoferować profesjonaliści. Przede wszystkim powinniśmy mieć świadomość, że amatorskie zdjęcia z reguły bardzo odbiegała jakością do tych wykonywanych profesjonalnie. Łamane są tam wszelkie podstawowe zasady dotyczące perspektywy, kadrowania itd. Nie są to też zdjęcia artystyczne, które często mają łamać utarte konwencje i podążać swoją własną ścieżką. Dlatego korzystanie z zasług profesjonalistów w dalszym ciągu ma sens.

Zdjęcia amatorskie są zwykle niskiej jakości (sxc.hu)

Zdjęcia amatorskie są zwykle niskiej jakości (sxc.hu)

Profesjonalne fotografie

Tym bardziej, że oferują oni też usługi z zakresu obróbki fotografii, co jest już znacznie trudniejsze. W ten sposób będziemy mogli otrzymać fotografie, które są retuszowane i dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb. Jest to rzeczą naprawdę ważną i jeżeli mamy tylko taką możliwość to powinniśmy wybrać profesjonalne usługi – co prawda będziemy musieli za nie zapłacić (i to nie mało), ale jakością i sposobem wykonania będą biły na głowę te, które zrobilibyśmy sami. Ma to znaczenie szczególnie w kontekście rodzinnych imprez jak np. ślub, kominie czy ważniejsze rocznice.

Zdjęcie lotnicze

Pamiętajmy też o tym, że wielu fotografów oferuje też bardzo niecodzienne formy na wykonanie fotografii. Chociażby zdjęcia lotnicze, które wykonywane są z poziomu lotni. W ten sposób możliwe jest uwiecznienie panoramy miasta czy danego obiektu z góry. Jest to ciekawe miejsce, które daje nam duże możliwości. Niektórzy w swojej ofercie mają też zdjęcia robione z poziomu drona, co pozwala na zrobienie niecodziennych zdjęć weselnych np. gdy wszyscy są w grupie i normalnie nie mieszczą się w kadrze. Dzięki temu jesteśmy w stanie uzyskać bardzo dobry efekt, który na pewno będzie budził zainteresowanie wśród naszych przyjaciół czy znajomych. Jest to dość niecodzienne podejście do fotografii, z którego powinniśmy skorzystać.

Warto zajrzeć również na: