Falsyfikat czy oryginał?

Falsyfikat czy oryginał?

19 października 2015 Wyłącz przez Piotr

Choć osoby, które wydają grube miliony na dzieła sztuki z reguły znają się na rzeczy, należy pamiętać, że nie każde „dzieło sztuki” jest oryginałem. Niestety, żyjemy w świecie w którym każdy chce zarobić – nawet kosztem innych. W związku z tym, na rynku malarskim obraca się wieloma falsyfikatami, czyli podrobionymi obrazami. Jeżeli więc nosisz się z zamiarem kupna drogiego dzieła, najpierw sprawdź, czy wyszło ono spod ręki docelowego artysty. Poniżej krótki poradnik, który pomoże ci rozpoznać fałszywki.

Prestiż + wysoka zapłata

Transakcje kupna i sprzedaży dzieł sztuki od zawsze kojarzone były z wysokim prestiżem oraz niebotycznymi pieniędzmi, jakie nierozerwalnie się z nim wiązały. Fakt ten niezmiernie zadowolił wszystkich oszustów, którzy postanowili się wzbogacić cudzym kosztem. Dzięki rozwojowi dziedziny jaką jest druk Gdańsk, reprodukcja obrazów jeszcze nigdy nie była prostsza.

obraz (sxc.hu)

obraz (sxc.hu)

Patrz na cenę

Kusząca cena za wybitne dzieło sztuki to z reguły to, co powinno zwrócić twoją uwagę zanim dojdzie do sfinalizowania transakcji. Oczywiście nie oznacza to, że każdy obraz sprzedawany po okazyjnej cenie stanowi falsyfikat, jednak z reguły niestety ten czynnik dowodzi o podróbce.

Sztuczna rdza i herbata

Choć brzmi to jak zabawa dla dzieci, w rzeczywistości wielu fałszerzy posuwa się do metody barwienia płótna sztuczną rdzą i herbatą. Taki zabieg ma gwarantować ślady czasu, jakie odcisnęły swoje piętno na danym obrazie. Istnieje jednak sposób, by nie dać się złapać w tą pułapkę – należy zwrócić uwagę także na ramę. Kopie zwykle nie są oprawiane w staranny sposób. W dodatku nierzadko brakuje im podpisu i metalowej blaszki z datą na tyle, które stanowiły cechy charakterystyczne dla dzieł przed epoki XX wieku.

Warto zajrzeć również na: