Etapy realizacji inwestycji budowlanej

Etapy realizacji inwestycji budowlanej

11 czerwca 2015 Wyłącz przez Monika

Każda inwestycja budowlana składa się z kilku zasadniczych etapów. Na początku zawsze jest to planowanie. Określa się wtedy wszystkie możliwości, które mogą przynieść zysk inwestorowi. Jeżeli okaże się, że w danym regionie jest zapotrzebowanie na dany obiekt to wtedy faza planowania zaczyna być realizowana. Nie jest to jednak proste i może trwać nawet przez wiele miesięcy. Podczas tej fazy zatrudnia się ekspertów, którzy analizują rynek, badają potrzeby mieszkańców. W ten sposób można przekonać się o celowości budowy – nie ma miejsca na nietrafione inwestycje, bo kosztują one miliony złotych. Dlatego jeżeli jest już decyzja o budowie to jest to sprawa przemyślana i przebadana pod każdym katem. Konieczne będzie zaprojektowanie budynku pod konkretną jego specyfikację. Inaczej będzie wyglądało tworzenie projektu osiedla domków jednorodzinnych, a inaczej centrum kongresowego lub obiektu handlowego. Są to całkiem odmienne obiekty, do których należy pojeść indywidualnie.

Inwestycja budowlana

Jedna rzecz jest niezmienna: konieczne jest znalezienie miejsca pod inwestycję, która będzie spełniała wszelkie założenia. Z reguły jest to konkretny obszar, który brany jest pod uwagę. Mogą wystawić problemy z wykupowaniem działek – szczególnie jeżeli należą one do osób prywatnych, które mogą nie zechcieć odstąpić jej. Jeżeli ktoś nie będzie chciał jej się pozbyć to nie możliwe będzie rozpoczęcie budowy. W przypadku, gdy tereny należą do miasta to można kupić je atrakcyjnie na przykład podczas przetargów. Jeżeli inwestor będzie miał już miejsce to zleci on wykonanie usługi geodezyjne Leszno, które będą punktem wyjściowym do stworzenia projektu architektonicznego. Wiedza o ukształtowaniu terenu jest w tym przypadku zasadna i wykonuje się je za każdym razem.

Projektowanie

Typowy plac budowy (sxc.hu)

Typowy plac budowy (sxc.hu)

Sam proces projektowania nie jest szczególnie skomplikowany. Zajmuje się tym zespół architektów mających ogromne doświadczenie i bez większych problemów poradzą sobie ze spełnieniem oczekiwań inwestora. Przystąpienie do budowy będzie kwestią czasu. Ważne jest, aby zatrudniona została rzetelna ekipa, która będzie w stanie podołać projektowi i wybudować wszystko w taki sposób, aby nie sprawiało to żadnych problemów. Im szybciej dana inwestycja zostanie odebrana przez nadzór tym więcej zysku będzie w stanie wygenerować. Jak widać czas ma w tym zasadnicze znaczenie.

Warto zajrzeć również na: