Ergonomia i fizjologia w pracy

Ergonomia i fizjologia w pracy

10 grudnia 2014 Wyłącz przez Maks

Każde miejsce pracy powinno spełniać podstawowe przepisy, które dotyczą bezpieczeństwa pracy oraz ergonomii. Szczególnie ma to znaczenie w przypadku pracowników biurowych, którzy szczególnie mogą odczuwać brak ruchu oraz możliwości zmian pozycji. Dodatkowo spędzają duża czasu przed komputerem – może być to bardzo męczące i powodować problemy ze zdrowiem. Dlatego tak istotne jest, aby dostosować ich stanowisko pracy w taki sposób, aby było jak najbardziej komfortowe. W przypadku, gdy zapewnione warunki nie będą odpowiednie to będzie mogło dochodzić do zwyrodnień kręgosłupa, zespołu cieśni nadgarstka czy też pogorszenia się wzroku. Obowiązkiem pracodawcy jest dostosowanie wszystkiego do obowiązujących norm.

Wygodna i efektywna praca

Typowe biuro w Polsce (sxc.hu)

Typowe biuro w Polsce (sxc.hu)

Najważniejsze jest samo stanowisko pracy, czyli w rozpatrywanym przypadku jest to biurko. Powinno mieć odpowiednią wysokość, która będzie dostosowana do wzrostu pracownika. Podobnie z fotelem – musi być on stabilny oraz z możliwością regulacji. Każda osoba powinna bez problemu móc zmienić jego wysokość oraz nachylenie oparcia. Na dodatek powinny być zapewnione podłokietniki, które pozwalają na oparcie dłoni podczas pracy. Nie można stosować krzeseł, które nie posiadają możliwości regulacji, ponieważ szybko mogą doprowadzić do zmęczenia naszego kręgosłupa i wystąpienia patologicznych zmian. Często wykorzystuj się tzw. krzesła konferencyjne, ale nie zapewniają one odpowiednich warunków i ich stosowanie jest niedopuszczalne. Mogą natomiast służyć za krzesła w poczekalni lub w strefie obsługi petenta.

Zdrowie

Inną ważną kwestią jest odległość od monitora. Jest ona ściśle normowana, ale trudno jest zadbać o to, żeby pracownik nie przysuwał się zbyt blisko w jego stronę. Dlatego jest to raczej wskazówka niż obowiązujący zapis. Musimy jednak pamiętać, żeby był on wystarczająco duży i czytelny. W przypadku ,gdy używamy wysłużonych monitorów to może dochodzić do szybszego męczenia się wzroku. Oprócz stanowiska pracy konieczne jest zapewnienie właściwych warunków, które panują w całym biurze. Jest to przede wszystkim wentylacja Opole oraz ogrzewanie. Mają one znaczenie przez cały rok i powinny być oddane do użytku każdego pracownika. Szczególnie ważny jest dostęp do świeżego powietrza, ponieważ przekłada się ona na mniejsze zmęczenie i wydajność w pracy. Dla pracodawcy powinno mięć to szczególnie duże znaczenie. W przypadku upalnych dni powinna być zagwarantowana klimatyzacja (w postaci urządzeń klimatyzacyjnych lub wentylatorów).

Warto zajrzeć również na: