Elektronarzędzia w gospodarstwie domowym

Elektronarzędzia w gospodarstwie domowym

4 maja 2015 Wyłącz przez admin

W każdym domu wykorzystywane są urządzenia elektryczne. Z reguły są one na tyle powszechne, że nie zastawiamy się nawet nad ich budową. Wiemy tylko, że konieczne jest podłączenie ich do prądu i jakimś cudem zaczynają one działać. Ten temat jest dobrym pretekstem do rozważań na temat techniki i jej stopnia zaawansowania. Tak naprawdę jesteśmy dopiero na początku rozwoju i przed nami jeszcze wiele do odkrycia. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie do pomyślenia było skonstruowanie takich urządzeń z jakich korzystamy współcześnie. Mowa przede wszystkim o tych najbliższych człowiekowi, czyli komputerów cz telefonów komórkowych. Nie są to jednak de facto maszyny, ponieważ nie posiadają żadnych ruchomych elementów – czysta elektryka. O wiele bardziej fascynujące są takie maszyny, które wykonują jakąś pracę i są w stanie fizycznie ułatwić człowiekowi życie. Mowa przede wszystkim o elektronarzędziach, które wykorzystywane są w każdym warsztacie – czy to amatorskim czy też procesjonalnym.

Majsterkowicz

Również osoby, które nie interesują się majsterkowaniem mają u siebie tak podstawowe narzędzia jak wkrętarki, wiertarki czy szlifierki kątowe. Po prostu przydają się one do wielu różnych rzeczy i warto je mieć – szczególnie w momencie, gdy planujemy remonty i nie chcemy zatrudniać innych osób do pracy. W takiej sytuacji takie urządzenia będą dla nas niezastąpione i po prostu sprawią, że będziemy w stanie zrobić wszystko o wiele szybciej. Nie są one niezbędne, ponieważ równie dobrze możemy skręcić meble za pomocą śrubokręta czy przeszlifować powierzchnię za pomocą papieru ściernego, ale jest to zadanie o wiele trudniejsze i wymagające czasu, którego większość współczesnego społeczeństwa po prostu nie ma.

Piła elektryczna - popularne elektronarzędzie (sxc.hu)

Piła elektryczna – popularne elektronarzędzie (sxc.hu)

Budowa

Urządzenia, których podstawą jest silnik elektryczny mają bardzo podobną budowę. Znajduje się tutaj komutator silnika, który połączony jest z pierścieniami ślizgowymi za pomocą szczotek. Jest to specyficzny rodzaj połączenia, ponieważ jest on całkowicie ruchomy. Dlatego w tym celu wykorzystuje się albo stopy metali (z dodatkiem miedzi) albo szczotki węglowe, które wykonuje się z grafitu odpornego na ścieranie. Występują one zarówno w dużych urządzeniach, które zostały już wymienione, ale też w mniejszych, które stanowią wyposażenie AGD każdego domu. Spotykamy je w młynku do mielenia kawy, odkurzaczach i tym podobnych urządzeniach.

Warto zajrzeć również na: