Drzwi ozdobą w domu

Drzwi ozdobą w domu

1 października 2015 Wyłączone przez Piotr

Czy zdajecie sobie sprawę z tego jak piękną ozdobą domu mogą być drzwi? Mogą być małymi dziełami sztuki, które zachwycają i poruszają. Nie doceniamy ich, nawet nie dostrzegamy ich funkcji. Traktujemy jak zwyczajną część domu, gorzej niż mury. Zobaczmy jak ważne są drzwi.

Po pierwsze mają ważna funkcję. Chronią domy przed złodziejami i warunkami atmosferycznymi. Po drugie pozwalają mieszkańcom na chwil samotności. Możemy się odizolować i przez chwilę pobyć sami. Mają ważne funkcje, których nie wolno im odmówić.
Dodatkowo zauważmy, że drzwi naprawdę mogą być piękne. Zacznijmy od tych gnieźnieńskich, o których jako dzieci uczyliśmy się w szkole. To prawdziwy, unikatowy zabytek romańskiej sztuki odlewniczej. Do dziś można je oglądać w portalu wewnętrznym kruchty południowej archikatedry gnieźnieńskiej. Zostały wykonane z brązu i zachwycają scenami, które są na nich przedstawione.

Piękne drzwi. /sxc.hu

Piękne drzwi. /sxc.hu

Czy ten przykład wystarczająco przekonuje, że drzwi Kraków, które zdobią fronty naszych domów oddzielają wszystkie pomieszczenia już nie są piękne i zachwycające? Najpiękniejsze są te solidnie wykonane, które są zrobione np. z litego drewna. Niejednokrotnie rzeźbione, co sprawia, że wyglądają jeszcze piękniej. Kiedy widać na nich całe słoje, są oryginalne i naprawdę piękne.
W naszych domach znajdziemy drzwi drewniane, często są takie, w które stawione są szyby. Niekiedy zajmują one 90% drzwi, innym razem jest to kilka malutkich szybek z mlecznego szkła. Niektóre są malowane jak prawdziwe dzieła sztuki i wyglądają jak obrazy wprawione w drewnianą futrynę. Zajmują miejsce obrazów wiszących na ścianie.
Są także takie, w całości wykonane ze szkła, zwykle hartowanego. Nieraz jest ono zabarwione na jakiś kolor, innym razem cała szyba jest mleczna. Nie ma co się oszukiwać – to naprawdę ładny widok. Takie drzwi to prawdziwa sztuka, oryginalny wygląd, coś na co warto popatrzeć.
Właśnie dlatego czas zacząć doceniać drzwi, nie tylko ich funkcjonalność, ale i piękno. Po to właśnie są.

Warto zajrzeć również na: