Dlaczego się boimy?

Dlaczego się boimy?

30 marca 2016 Wyłącz przez Piotr

Każdy z nas zadaje sobie pytanie czym jest strach. Zastanawiamy się skąd się bierze, gdzie jest jego źródło. Wierzymy w to, że racjonalne wytłumaczenie jego genezy pozwoli nam skutecznie z nim walczyć i ostatecznie wygrać.

Źródło

strach(sxc.hu)

strach(sxc.hu)

Strach nie jest nam niepotrzebny. Strach często ratuje nam życie. Jego źródło jest niezwykle proste. Człowiek ma ciekawość w swojej naturze. Dlatego potrzebował sposobu, dzięki któremu chroniłby siebie przed urazami lub śmiercią. Strach ma za zadanie poinformować nas o tym, że dana sytuacja nie jest bezpieczna. Jest to ostrzeżenie, żebyśmy zachowali szczególną ostrożność.

Prehistoria

Wiele z naszych współczesnych lęków ma swoje korzenie u początków dziejów ludzi. Na przykład obecnie boimy się ciemności, ponieważ ludzie pierwotni utożsamiali ciemność z niebezpieczeństwem. Organizowali oni swoje obozy dookoła ogniska ponieważ dzikie zwierzęta bały się ognia i przez to nie atakowały. Kiedy natomiast ktoś oddalił się w mrok, dzikie bestie ruszały na żer.

Potrzeba

Strach jest nam jak najbardziej potrzebny. Dzięki niemu wiemy, co jest bezpieczne, a co nie. Ale on też uświadamia nam, że żyjemy pełnią życia. Lot na paralotni, skok na bungee, wyjście do escapee roomu, czy przejażdżka kolejką górską nie byłyby tak ekscytujące, gdybyśmy nie odczuwali strachu. Strach działa na nas również motywująco. Dzięki niemu uwalniamy adrenalinę, która natomiast wyzwala w nas superbohaterów. Strach jest istotny, ważny, a przede wszystkim ludzki. Bo jakie byłoby życie bez strachu? Nawet zwykła wizyta w takich osób jak adwokat, dentysta kosakowo , czy dyrektor szkoły nie smakowałyby tak samo.

Warto zajrzeć również na: