Diagnozowanie i naprawa systemów komputerowych

Diagnozowanie i naprawa systemów komputerowych

12 sierpnia 2014 Wyłącz przez Maks

Niezwykle trudno jest sobie wyobrazić życie bez komputera. Szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy przenikały one do naszego społeczeństwa jak nigdy wcześniej. Niestety często zdarza się tak, że musimy obyć się bez dostępu do niego. Tak się dzieje na przykład wtedy, gdy dozna on jakiejś awarii. Takie zdarzają się stosunkowo często. Większość ludzi nie ma pojęcia na temat serwisowania komputerów i po prostu oddaje swoje urządzenie do informatyka. Warto jednak nauczyć się samodzielnie usuwać takie problemy. Tym bardziej, że w większości przypadków jest to bardzo proste i zajmuje tylko chwilkę. Nie należy się bać samemu naprawiać komputera, gdyż w większości przypadków nie da się w ten sposób bardziej uszkodzić sprzętu. Warto jednak postępować z głową i czytać dokładnie wszystkie komunikaty, które są wyświetlane przez system.

Awaria oprogramowania

Najczęściej zdarzają się usterki w warstwie oprogramowania. Oznacza to, że sam sprzęt jest w pełni sprawny, ale uszkodzony został np. system operacyjny. Jego naprawa jest zazwyczaj możliwa. Dla osób, które nie znają się komputerach, najlepszym wyjściem jest skorzystanie z możliwości przywracania systemu. Jest to wygodna opcja, która pozwala na ustalenie punktu przywracania (jest to moment, gdy wszystko działa jak należy). W razie wystąpienia jakichś problemów np. pojawiających się błędów, niedziałających plików itp. należy taki system przywrócić. Wszystkie ustawienia i sterowniki zostaną wgrane na nowo i cały system będzie wyglądał tak, jaki wcześniej. W ten sposób możliwe jest usunięcie większości problemów, które przytrafiają się początkującym użytkownikom. Nie oznacza to jednak, że w ten sposób możliwe jest usunięcie wszystkich usterek jakie mogą się przytrafić. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że niektóre uszkodzenia są nieodwracalne i konieczne jest formatowanie dysków twardych i instalacja systemu od nowa. Wiedzieć trzeba, żeby zrobić wcześniej kopię zapasową, bo w przeciwnym razie utracimy wszystkie ważne dane.

Uszkodzenia sprzętowe

Komputery to skomplikowane urządzenia, które jednak nie jest trudno naprawić jeżeli się wie czego szukać /sxc.hu

Komputery to skomplikowane urządzenia, które jednak nie jest trudno naprawić jeżeli się wie czego szukać /sxc.hu

Naprawa komputerów Olsztyn jest znacznie trudniejsza jeżeli w grę wchodzą uszkodzenia sprzętowe. Te zazwyczaj są całkowicie nie do naprawienia. Dzieje się tak dlatego, że większość podzespołów stworzona jest w bardzo małym procesie technologicznym. Nie ma więc możliwości, aby ręcznie naprawić tak małe elementy. Zazwyczaj taki element przeznaczony jest do wymiany. Zdarzają się jednak bardziej prozaiczne usterki, które można naprawić w kilka sekund. Może to być np. poluzowanie się karty graficznej w slocie.

Warto zajrzeć również na: