Dbamy o higienę jamy ustnej

Dbamy o higienę jamy ustnej

28 listopada 2014 Wyłącz przez Maks

Zdrowie jamy ustnej jest niezwykle ważne. W przypadku nawet małych zaniedbań może dochodzić do powstawania poważnych ubytków, które później będą bardzo trudne do wyleczenia. Dlatego lepiej jest stosować zastosowania profilaktyczne, ponieważ w ten sposób unikniemy bólu oraz komiczności odwiedzania swojego stomatologa. Nie oznacza to jednak, że przestaniemy go widzieć całkowicie – musimy przecież systematycznie chodzić na badania kontrolne. Zaleca się, aby następowało to nie rzadziej niż raz w ciągu roku. Często nasze zęby zaczynają się psuć, a my nie jesteśmy tego nawet świadomi. W przypadku wizyty i stomatologa możemy dowiedzieć się o naszych problemach oraz podjąć odpowiednie kroki, które pozwolą nam na zmniejszenie tych problemów (nie zawsze mszą to być ubytki). Codzienna pielęgnacja zębów jest niezbędna i co najważniejsze, nie zajmuje ona dużo czasu. Na rynku dostępnych jest wiele specyfików, które przeznaczone są do ochrony zębów. Ich wybór nie powinien stanowić wielkich problemów, ale może się tak przytrafić, gdy wybór będzie zbyt duży.

Dbaj o zęby

Narzędzia dentystyczne (sxc.hu)

Narzędzia dentystyczne (sxc.hu)

Podstawowym elementem higieny jest szczotkowanie zębów. Do tego celu potrzebujemy pasty do zębów oraz szczoteczki. Dostępne są one w każdej drogerii oraz w aptekach więc problemów z ich kupnem nie będzie. Zęby należy myć przynajmniej przez 3 minuty i to po każdym posiłku. W ten sposób uzyskamy najlepszy efekt. Możemy ten czas skrócić np. poprzez wykorzystanie elektrycznych szczoteczek, które wykonują znacznie więcej ruchów niż tradycyjne. Istotny jest też wybór samej pasy (jest ich dużo – wybielające, odświeżające, ziołowe). Musimy wybrać taką, która spełni nasze oczekiwania w najlepszy sposób. Nie warto jest się ograniczać do jednej i możemy też próbować zmieniać ich rodzaje.

Szczotkowanie

Samo szczotkowanie zębów nie jest wystarczające i dlatego musimy wdrożyć jeszcze dodatkowe czynności. Dobrym rozwiązaniem jest używanie nici dentystycznych. Pozwalają na dokładne wyczyszczenie przestrzeni między zębowych. W ten sposób pozbywamy się resztek pokarmowych, które są pożywką dla bakterii. Warto jest mieć przy sobie zawsze taką nić, bo możemy jej potrzebować podczas zjedzenia czegoś „na mieście” lub w pracy. Kolejną rzeczą, z której powinniśmy korzystać to płyn do płukania ust. Jest on niezwykle ważny, ponieważ tylko w ten sposób możliwe będzie dokładne usunięcie wszystkich bakterii z naszej jamy ustnej.

Warto zajrzeć również na: