Czym różni się adwokat od radcy prawnego ?

Czym różni się adwokat od radcy prawnego ?

29 maja 2020 Wyłącz przez Daniel

Wiele osób używa pojęcia radca prawny i adwokata zamiennie, nie zwracając uwagi na różnice a tak naprawdę to dwa oddzielne zawody. W zależności od sytuacji zwrócimy się o pomoc do kogo innego, jednak jakie to będą sytuacje dokładnie ? Czy ich usługi różnią się ceną ?

Adwokat

Różnice tak naprawdę nie się duże i ich kompetencje częściowo się pokrywają jednak jest kilka istotnych różnic. Zarówno dla osoby prywatnej jak i przedsiębiorstwa, oto kilka z nich:

  • Obrońca w sprawach karnych i karnych skarbowych
  • Chcesz zatrudnić go w firmie na podstawie umowy cywilnoprawnej
  • Sporządza opinie prawne

Radca Prawny

Głównym zadaniem podobnie jak adwokata jest świadczenie pomocy prawnej i tak naprawdę różnice nie są duże. Dlatego o pomoc kancelarię radców prawnych bcmm poprosimy najczęściej w tych przypadkach:

  • Potrzebujesz opinii prawnej
  • Poszukujesz osoby, która wystąpi przed sądem lub urzędem jako pełnomocnik lub obrońca
  • Chcesz zatrudnić w swojej firmie prawnika na umowę o prace

Tak naprawdę różnic między tymi zawodami nie ma wiele, dlatego nic dziwnego, że osoby nie obracające się w środowisku prawniczym mylą te zawody. Dopiero gdy potrzebujemy pomocy w danej sprawie zaczynamy rozglądać się za osobą, która pomoże nam w danej sprawie.

Różnice w cenie

Nie da się jednoznacznie ustalić, u kogo zapłacimy więcej. W dużej mierze zależy to od renomy kancelarii ale przede wszystkim od sprawy jaką chcemy rozwiązać. Zasięgniecie opinii prawnej będzie zdecydowanie tańsze niż przykładowo prowadzenie sprawy i reprezentowanie nas.

Warto zajrzeć również na: