Czym jest płytka wzorcowa?

Czym jest płytka wzorcowa?

15 lipca 2020 Wyłącz przez Marta

Pomiary różnego rodzaju towarzyszą nam w niemal każdej branży, dlatego ważne jest aby wykonywać je precyzyjnie. W wielu przypadkach tego typu pomiary można wykonać za pomocą odpowiednich przyrządów pomiarowych. Jednym z takich przyrządów pomiarowych jest płytka wzorcowa. Czym ona jest i jak się ją stosuje?

Jak wygląda płytka wzorcowa?

Płytki wzorcowe znane są także jako płytki Johanssona, od nazwiska szwedzkiego naukowca Carla Edvarda Johanssona, który je wynalazł. Są to płytki w kształcie prostopadłościanów które służą do dokonywania pomiaru długości. Tego typu płytki są najczęściej wykonane ze stali, a droższe modele są wykonane z ceramiki i wolframu. Do czego się je stosuje?

Zastosowanie

Zanim taka płytka może być wykorzystana, to najpierw należy poddać ją wzorcowaniu płytek wzorcowych, aby upewnić się że są one właściwej długości. Płytek wzorcowych można użyć do wzorcowania innych przyrządów pomiarowych, w zależności od tego jaką klasę ma dana płytka wzorcowa. Płytki najwyższej klasy stosuje się do bardzo precyzyjnych maszyn pomiarowych, a te niższe do mniej precyzyjnych przyrządów, jak suwmiarki czy długościomierze.

Warto zajrzeć również na: