Czy warto mieć kominek elektryczny?

Czy warto mieć kominek elektryczny?

22 lipca 2020 0 przez Daniel

Chcąc ocieplić wystrój salonu, dosłownie i w przeności, warto zainwestować w kominek. Cichy trzask płonącego drewna i delikatny blask żywego ognia to coś, co z pewnością sprzyja odprężeniu. Jednak na taki luksus nie każdy może sobie pozwolić: tradycyjny kominek możemy wybudować tylko we własnym domu. Mieszkańcy bloków lub innych budynków wielorodzinnych mogą o nich pomarzyć. W takiej sytuacji warto poszukać kominka elektrycznego.

Jak to działa?

Kominek elektryczny to urządzenie przypominające wyglądem zwykły kominek, tyle że bez drewna, ognia i popiołu. Jest zasilany prądem, więc nawet komin nie jest potrzebny. Nie wytwarza on ognia, a jedynie go symuluje. We wnętrzu kominka wyświetla się obraz płonącego drewna, Niektóre z nich mają też syntezatory głosu udające odgłosy palącego się drewna. Pracę takiego kominka można regulować bezpośrednio, lub za pomocą pilota. Jego montaż jest bardzo prosty, a użytkowanie niemal bezobługowe. Wystarczy podłączyć go do prądu, ustawić odpowiednie parametry i uzupełniać zbiornik z wodą, dzięki której wytwarza się para. Jedynym ograniczeniem jest brak pełnej mobilności, kominek musi być stale zasilany energią elektryczną, więc można go zamontować tylko w pobliżu gniazdka.

Rodzaje kominków elektrycznych

Wybierając kominek, warto uwzględnić wielkość pomieszczenia, w którym go zamontujemy, jak też sposób montażu. Do dyspozycji mamy kilka rodzajów kominków, różniące się kształtem, wielkością i formą:

  • Ścienny – Przypomina płaski telewizor mocowany na uchywatch ściennych.
  • Stojący – Wyposażony w obudowę, więc w tym przypadku nie wymaga właściwie żadnego zaawansowanego montażu. Wystarczy go postawić w wybranym miejscu i podłączyć.
  • Narożny – Wmontowany w ścianę, zazwyczaj poniżej połowy jej wysokości, w narożniku. Najkorzystniejsze rozwiązanie w przypadku pokoju o nieregularnych kształtach.
  • Wkład kominkowy – Istnieje możliwość zaopatrzenia się w sam wkład do kominka elektrycznego, do którego samodzielnie zaprojektujemy i wykonamy obudowę. Pozwala to na lepsze, własnoręczne dopasowanie go do wystroju wnętrza.
  • Kominek wmontowany w meble – Dostępne są również szafki czy konsole z wbudowanym kominkiem elektrycznym.

Oprócz tego kominki elektryczne można też podzielić ze względu na ich funkcje. Można w nich wyróżnić funkcje ogrzewającą, która faktycznie ogrzeje pokój, jak i funkcje czysto dekoracyjną, bez możliwości ogrzewania.

Zalety i wady

Zalety

Główną zaletą kominków elektrycznych jest ich bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Nie musimy wykonywać żadnej instalacji ani kupować i uzupełniać paliwa lub czyścić paleniska z sadzy. Brak paliwa oznacza również brak dymu, popiołu, ani też dwutlenku węgla. Przekłada się to na brak zagrożenia, takiego jak zaczadzenie, poparzenie czy pożar. Nie potrzebny jest również specjalny sposób na wentylacje. Wystarczy otwarcie okna. Oprócz tego kominek elektryczny posiada walory dekoracjne. Dobrze wkomponowany w wystrój wnętrza będzie cieszył oko. Ostatnią zaletą jest moc grzewcza, dzięki której model z funkcją grzewczą będzie stanowił dodatkowe źródło ciepła.

Wady

Oprócz licznych zalet, kominek elektryczny ma swoje wady. Mimo tego, że z głośników wydobywa się dźwięk traskającego drewna, a w modelach o dobrej jakości funkcji 3D ogień wygląda realistycznie, nie jest to jednak żywy ogień. Zwolennicy tradycyjnych rozwiązań będą zawiedzeni. Traci on też swój osobisty urok. Drugim minusem jest zużycie prądu. Nawet jeśli zdecydujemy się na wybór bardziej energooszczędnego modelu, bez dźwięków, grzania i funkcji 3D, to nadal przy intenstywnym używaniu zauważymy dosyć duży wzrost rachunków.

Warto zajrzeć również na: