Czy pizza jest zdrowa?

Czy pizza jest zdrowa?

19 grudnia 2014 Wyłączone przez Maks

W dzisiejszym świecie często porusza się temat niezdrowego jedzenia i tzw. fast-foodów. Uważa się, że to właśnie one są odpowiedzialne za większość zachorowań, które zdarzają się współczesnym ludziom. Prawda jest jednak taka, że nie zawsze zdajemy sobie sprawy czym tak naprawdę jest jedzenie tego rodzaju. Wśród większości osób będzie panowało przekonanie, że jest to synonim śmieciowego jedzenia. Prawda jest jednak całkiem inna. Restauracje fast-food serwują takie potrawy, na które z reguły nie musimy czekać lub poczekamy bardzo krótko. W ten sposób mogą być wydawane niemal wszystkie potrawy jakie tylko istnieją – wszystko zależne jest od stopnia organizacji pracowników takiego lokalu gastronomicznego. Oczywiście najczęściej w ten sposób podawane jest właśnie to jedzenie śmieciowe, czyli smażone na fryturze, z zastosowaniem wielu sztucznych dodatków itd. Ono faktycznie jest niezdrowie i może doprowadzić do poważnych chorób układu krążenia. Przede wszystkim za pośrednictwem wysokiej zawartości cholesterolu, który odkłada się w świetle naczyń krwionośnych (żył, tętnic).

Pizza

Klasycznie podana pizza (sxc.hu)

Klasycznie podana pizza (sxc.hu)

Jednak w świadomości ludzi często zwykłe potrawy uznawane są za śmieciowe. Tak często jest w przypadku pizzy. Szczególnie zauważalne jest to wśród starszego pokolenia. Uważają oni, że jest to potrawa, która nie powinna być spożywana, bo jest śmieciowym jedzeniem, fast-foodem oraz wszystkim co najgorsze. Prawda jest jednak taka, że wcale tak nie jest. Pizza może składać się z niemal każdego produktu spożywczego – zarówno świeżego, jak i pieczonego. Na dodatek wyrabiana jest przy użyciu tylko wysokiej temperatury, która pochodzi z pieca kamiennego. Nie dodaje się żadnego oleju oraz innych niezdrowych produktów, które sztucznie zwiększają zawartość tłuszczu w produktach spożywczych. Na dodatek nie jest to taka szybka potrawa jak mogłoby się niektórym zdawać – często jesteśmy zmuszeni, aby poczekać na jej wydanie przez czas 30 minut lub nawet dłuższy.

Jedzenie na telefon

Kolejną niezwykle istotną rzeczą jest możliwość zamówienia takiej pizzy do domu. Jest to najpopularniejsza potrawa, którą bierzemy „na wynos”. Oczywiście w ten sposób można zamawiać wiele potraw, w tym również chińszczyznę oraz dania kuchni tureckiej (kebaby). Jednak to właśnie pizza jest tak bardzo charakterystyczna i doczekała się nawet opakowania na pizze Wrocław, które są identyczne niemal na całym świecie. W ten sposób można je łatwo przewozić i trzymać w specjalnych torbach termoizolacyjnych, które nie dopuszczają do tego, żeby potrawa wychłodziła się przed dotarciem do klienta. Dlatego śmiało możemy zamawiać pizzę, która może być zdrowa i w wielu przypadkach naprawdę tak jest (szczególnie ta z dużą zawartością warzyw i bez dodatkowych porcji kalorycznego sera).

Warto zajrzeć również na: