Czasy home office

Czasy home office

23 marca 2015 Wyłącz przez Piotr

Mówią, że „Dziennik Gazeta Prawna” ma zacząć powstawać w systemie home office. Nagle pracownicy dowiadują się, że już nie będą mieli swojego miejsca w biurze, nie będą mieli swojego biurka i określonych godzin pracy.

Dodatkowo, co dziwne, tylko niektórzy dziennikarze będą mieli prawo przyjść do redakcji i w niej pracować. Na takiej zasadzie zaczyna działać wiele redakcji, niektóre od samego początku nie miały swojego miejsca na ziemi. Po prostu praca opierała się na współpracy zdalnej.

Pytanie na ile jest to praca satysfakcjonująca obie strony. Fakt, że praca dziennikarza bywa nielimitowana, godziny w których musi coś zrobić czasami są nie do przeskoczenia. Mimo wszystko praca w redakcji bywa zbawienna.

Dlaczego? Ponieważ mimo wszystko niekoniecznie trzeba zabierać pracę do domu. Myśli o pracy, bieżących projektach zamykane są w biurowcu, a w domu zostają na głowie sprawy wyłącznie prywatne. Człowiek ma czas na chwilę odpoczynku, na zebranie myśli.

Praca zdalna na powietrzu. / sxc.hu

Praca zdalna na powietrzu. / sxc.hu

Jeżeli wykonujemy swoją pracę zdalnie to w rzeczywistości w pracy jesteśmy cały dzień i całą noc. Możemy zabrać się za nią w każdej chwili, jedynym ograniczeniem jest deadline, którego dotrzymać należy. Poza tym praca jest wykonywana w dowolnej chwili.

Jest to dodatkowy plus, zwłaszcza jeżeli ma się także inne sprawy na głowie, na przykład chorego członka rodziny albo dziecko. Każda możliwość ma dwie strony medalu, plusy i minusy. Zapewne nie jedna osoba woli pracę zdalną. Jednak ma ona też ogromny minus: pracownicy rzadziej spotykają się z ludźmi i niezbyt często wychodzą z domu – może to wpływać na relacje międzyludzkie, które w wielu zawodach są bardzo ważne. Poza tym, praca z domu wiąże się z ciągłym przypominaniem o pracach domowych: praniu, sprzątaniu, prasowaniu. Przydało by się zmienić lodówkę, zrobić mały remont warszawa, umyć okna. Ale trzeba pracować.

Pytanie czy powierzchnia biurowa jest dla pracodawcy zbyt dużym wydatkiem? Kosztem, który ciężko przeskoczyć? Jaką formę pracy lepiej wybrać – każdy właściciel firmy i pracownik (w mniejszym stopniu) może zadecydować samodzielnie. Ważne, aby forma pracy mu odpowiadała, a jego praca był skuteczna i wydajna.

Warto zajrzeć również na: