Czas zdjąć pampersa

Czas zdjąć pampersa

13 lipca 2015 Wyłącz przez Piotr

Odkąd Twoje dziecko przyszło na świat wciąż oczekujesz jego nowych „sukcesów” i cieszysz się razem z nim. Pierwszy uśmiech, pierwsze podniesienie główki, pierwszy ząbek i pierwszy krok to najbardziej wyczekiwane wydarzenia przez wszystkie  młode mamy.

Później zastanawiamy się czy już należy kupić Fisher Price nocnik czy jeszcze warto poczekać kilka tygodni, a może nawet miesięcy. Każde dziecko dorasta w swoim tempie, nie można go przyspieszyć. Jedne dzieci przestają się moczyć jeszcze przed ukończeniem pierwszego roku życia, inne nie przestają do trzeciego. Nie wiemy od czego to zależy, nie wiemy też jak to zmienić…

Niektóre dzieci rezygnują z pampersa już w okolicy pierwszego roku życia, nacieszą się nocnikiem, a potem automatycznie wracają do pampersa. Tak jest im po prostu wygodnie. Czasami dzieci zrażają się do nocnika z jakiegoś powodu, raz coś im się nie spodoba i potem już nie chcą z niego korzystać.

Dwulatka zapytana o to dlaczego przestała korzystać z nocniczka odpowiedziała: „bo tak jest cieplutko”. Statystycznie dzieci powinny przestać korzystać z pieluszek średnio w wieku osiemnastu miesięcy. Nie zapominaj jednak, że jest to średnia i że Twoje dziecko wcale w wieku półtora roku nie musi zrucać pampersa.

Dziecko samo wie, kiedy przyjdzie czas. / sxc.hu

Dziecko samo wie, kiedy przyjdzie czas. / sxc.hu

Jak sprawić, żeby pociecha zrozumiała, że nocnik to konieczność? Po pierwsze nie zmuszać. Wywołuje to odwrotny skutek od pożądanego.  Po drugie tłumaczyć i zachęcać do siadania zarówno na nocniczek jak i na sedes. Warto zaopatrzyć się w kolorowy nocnik z jakimś kształtem lub grający, często zachęca maluchy do korzystania.

Dodatkowo wszelkiego rodzaju książeczki, bajki, pomoce dydaktyczne matematyka i zabawki, które pokażą dziecku, że to nie jest wcale nic strasznego ani trudnego. Zrozum swoje dziecko i pozwól mu się przygotować na ten moment fizycznie, psychicznie i neurologicznie. To dla dziecka duże przeżycie i ogromny krok wprzód. Chce zrobić go razem z rodzicami, a nie na siłę. Dziecko samo wie, kiedy przyjdzie na nie czas.

Warto zajrzeć również na: