Czad- cichy zabójca

Czad- cichy zabójca

7 maja 2016 Wyłączone przez Piotr

Tlenek węgla, czyli czad w powietrzu wciąż zbiera potężne żniwo. Tysiące zatruć i około stu przypadków śmiertelnych każdego roku w Polsce świadczy o tym, że wciąż nie zabezpieczamy prawidłowe instalacji gazowych w naszych domach. Jak się przed nim uchronić?

Czym jest czad
Bezwonny, bezbarwny, lżejszy od powietrza, przez co łatwo się z nim miesza i rozprzestrzenia. Nie jesteśmy w stanie go wyczuć ani w żaden sposób wykryć jego obecności. Jest silnie trujący, do organizmu człowieka dostaje się przez układ oddechowy, stamtąd przedostaje się do krwiobiegu i powoduje uszkodzenia narządów, zwłaszcza mózgu, dlatego zatrucie nim może skończyć się zgonem.

Kominek (sxc.hu)

Kominek (sxc.hu)

Skąd się bierze?
Tlenek węgla powstaje w wyniku niepełnego spalania różnego rodzaju paliw, co spowodowane może być brakiem odpowiedniej ilości tlenu. Wynika to z braku dopływu powietrza z zewnątrz do instalacji, złej regulacji palniki lub przez zanieczyszczenia.

Jak zapobiegać wybuchom i zatruciom?
Najważniejsza jest odpowiednia kontrola, czyli regularne sprawdzanie szczelności instalacji gazowej oraz drożności systemu kominowego. Istotna jest też wentylacja pomieszczeń, zbyt szczelnie zamknięte okna utrudniają odpływ tlenku węgla. Dla pełnego zabezpieczenia warto zainstalować czujnik gazu, detektor metanu, który w porę wykryje zagrożenie. Przy instalacji wszelkiego rodzaju urządzeń gazowych należy korzystać z usług osób wykwalifikowanych. Poza tym pamiętajmy tez by stosować jedynie urządzenia w pełni sprawne technicznie.

Warto zajrzeć również na: