Choroby wieku starczego. Utrata słuchu i osłabienie wzroku.

Choroby wieku starczego. Utrata słuchu i osłabienie wzroku.

9 września 2014 Wyłączone przez Maks

Wiele osób w podeszłym wieku cierpi na różnego rodzaju choroby, które spowodowane są przede wszystkim ich zaawansowanym wiekiem. Są to tak zwane dolegliwości geriatryczne, które pojawiają się w mniejszym lub większym stopniu u wszystkich osób. Dla starszych ludzi jest to ogromny problem, ponieważ są to widoczne oznaki tego, że lata ciągle upływają. Uważają, że w momencie, gdy występują takie problemy, stają się zupełnie bezużyteczni. Prawda jest całkiem inna, ale bardzo trudno jest przekonać ludzi do tego, że jest inaczej. Najczęściej pojawiają się problemy ze słuchem – wynika to głównie z osłabienia tego narządu oraz całego ciała. Na szczęście istnieją sposoby na to, aby poprawić komfort życia takich ludzi i sprawić, że nie będą czuli się tak bezużyteczni.

Problemy ze słuchem

Przede wszystkim konieczne jest udanie się do lekarza. Może się okazać, że przyczyna pogorszenia się słuchu jest inna. Nie zawsze musi być to spowodowane wiekiem, a jest jedynie objawem jakiejś bardziej poważnej choroby. Konieczne jest podjęcie działań, które pozwolą na wyeliminowanie takiego problemu. Jeżeli jednak upewnimy się, że utrata lub ubytek słuchu ma podłoże biologiczne i jest spowodowane wiekiem to możemy rozpocząć leczenie. Najczęściej polega ono na dopasowaniu aparatu słuchowego, który pozwala na to, aby wyraźnie rozumieć to, co dzieje się dookoła. Stosowanie go jest wygodne i większość z nich daje się zupełnie dobrze zakamuflować. W dzisiejszych czasach nie jest to problem. Możliwe jest też wszczepienie implantów ślimakowych (w przypadku, gdy ubytek słuchu jest poważniejszy). Aparaty słuchowe Łódź są zazwyczaj refundowane przez NFZ więc nie jest to też specjalne obciążenie dla ludzi, którzy korzystają z takich rozwiązań.

Gorszy wzrok

Wraz z wiekiem może dojść do pogorszenia się słuchu /sxc.hu

Wraz z wiekiem może dojść do pogorszenia się słuchu /sxc.hu

Osłabienie słuchu nie jest jedynym objawem starzenia się. Pojawiają się również inne poważne dolegliwości, których przezwyciężenie może powodować spore problemy. Jedną z takich rzeczy jest pogarszający się wzrok. Są to bardzo kłopotliwe sytuacje, ponieważ może dojść do tego, że taka osoba będzie miała znacznie utrudnione funkcjonowanie. Wśród osób starszych często dochodzi do tego, że obraz zamazuje się, gdy patrzymy na coś z bliska. W ten sposób trudno jest sprawdzić cenę danego produktu w sklepie, przeczytać gazetę czy po prostu rozmawiać z kimś. Nie jest to jednak tak poważny problem, ponieważ w dzisiejszych czasach bez żadnych problemów będziemy w stanie wyrobić sobie okulary, które wyeliminują całkowicie ten problem. Jak widać osoby starsze wcale nie muszą zostać odrzucone. Ich dolegliwości da się leczyć i to z powodzeniem.

Warto zajrzeć również na: