Charakterystyka optycznych przyrządów pomiarowych

Charakterystyka optycznych przyrządów pomiarowych

29 maja 2020 Wyłącz przez Maks

Pomiary wykonuje się w wielu różnych branżach przemysłu przy pomocy różnego rodzaju przyrządów pomiarowych. Jednym z rodzajów przyrządów pomiarowych są optyczne urządzenia pomiarowe, które posiadają szereg zalet. Czym dokładnie charakteryzują się optyczne urządzenia pomiarowych na tle innych urządzeń pomiarowych i jakie mają cechy?

Charakterystyka

Głównym zadaniem urządzeń optycznych jest wykonywanie różnego rodzaju pomiarów, podobnie jak każda inne urządzenie pomiarowe. Optyczne urządzenia pomiarowe charakteryzują się tym, że pomiar następuje bez dotykania obiektu mierzonego, co pozwala na dokładne pomiary elementów, które trudno byłoby precyzyjnie zmierzyć innymi narzędziami. Zaliczają się do nich między innymi elementy z elastycznych materiałów czy elementy zawierające dużo kątów i detali płaskich.

Rodzaje

Optyczne urządzenia pomiarowe dzielą się na kilka rodzajów, jednak każdy z nich musi być poddawany regularnemu wzorcowaniu https://metrica.com.pl/, aby mieć pewność że podawane przez nie pomiary są zgodne z rzeczywistością. Pierwszym rodzajem są projektory pomiarowe profili, które łatwo się obsługuje i stosuje do mierzenia prostych cech 1D i 2D. Innym rodzajem są zaawansowane mikroskopy, które pozwalają na pomiar automatyczny i bardzo dokładny.

Warto zajrzeć również na: