Bezpieczeństwo pracy na wysokościach

Bezpieczeństwo pracy na wysokościach

13 lutego 2015 Wyłącz przez Maks

Bezpieczeństwo w pracy jest jedną z najważniejszych rzeczy. Każdego roku przykłada się do tego więcej uwagi, ponieważ dzięki temu ludzie mogą spokojnie pracować, bez obawy, ze w trakcie wypełniania obowiązków dojdzie do wypadku. Innym aspektem jest też choroba zawodowa, która może powstawać w niektórych środowiskach. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby na terenie miejsca pracy przestrzegane były wszystkie prawa BHP. Przede wszystkim w takich miejscach, które są szczególnie narażone na wszelkiego rodzaju zdarzenia losowe. Dużo wypadków zdarza się na terenach placów budowy. Dzieje się tak, ponieważ występuje tam wiele czynników, które potencjalnie może powodować wypadek – ciężkie maszyny, praca na wysokości, brak odpowiednich środków ochrony, niesubordynacja pracowników, praca pod wpływem alkoholu oraz inne.

Budowa

Szczególnie dużo wypadków następuje przy pracy na wysokości. Jest to niezwykle problematyczne zagrożenie, ponieważ niemal każdy taki upadek będzie powodował poważne szkody. Może dojść nawet do złamania kręgosłupa i w konsekwencji do paraliżu. Oczywiście znacznie bardziej gorszą konsekwencją jest śmierć. Dlatego konieczne jest zabezpieczanie jakoś pracowników, aby mogli spokojnie i bez stresu wypełniać swoje obowiązki. Praca na wysokości to wszystkie czynności, które wykonywane są podczas zmiany roboczej i występujące na wysokości co najmniej 1 metra. Konieczne jest wtedy posiadanie specjalnych badań medycznych, które zezwalają na pracę na wysokościach. Są one ważne, bo wykluczają osoby, które mają zburzenia równowagi lub z innych przyczyn nie są w stanie pracować w takich warunkach.

Plac budowy (sxc.hu)

Plac budowy (sxc.hu)

Praca na wysokości

Podstawowym sposobem na ochronę pracowników są konstrukcje aluminiowe Wrocław, czyli rusztowania robotnicze. Pozwalają one na bezpieczne i stabilne utrzymywanie ciała na odpowiedniej wysokości. Nie jest to jednak jedyne zabezpieczenie, które stosuje się w takich sytuacjach. Innym bardzo ważnym elementem jest uprzęż, która zapobiega upadkom. Działa ona dopiero tedy, gdy pracownik zacznie spadać. Jej zadaniem jest powstrzymanie upadku oraz amortyzacja. Pozwala skutecznie zmniejszać ilość poważnych wypadków i dlatego ich stosowanie jest bardzo korzystnie. Niestety niewiele osób z ekipy budowlanej godzi się na korzystanie z nich, ponieważ utrudniają one prace i nie są specjalnie wygodne.

Warto zajrzeć również na: