Automatyzacja produkcji i transportu bliskiego

Automatyzacja produkcji i transportu bliskiego

30 grudnia 2015 Wyłącz przez Daniel

W obecnych czasach możemy z pełną świadomością powiedzieć, że automatyzacja w przemyśle jest jedną z najważniejszych zmian, które mogą wpłynąć na dochodowość produkcji. W ten sposób jesteśmy w stanie wyeliminować pracę ludzką, która jest pod wieloma względami bardzo niedoskonała. Przede wszystkim nie jest ona tak wydajna – każdy człowiek ma swoje ograniczenia i nie jest w stanie wykonywać niektórych ruchów szybciej. Co prawda po pewnym czasie jesteśmy w stanie wykorzystać pamięć mięśniową i po prostu zajmować się pewnymi rzeczami znacznie szybciej, ale i tak napotkamy na pewną ścianę, której przekroczenie nie będzie już takie łatwe jakby się mogło nam wydawać. Dodatkowo człowiek będzie musiał mieć przerwy i dodatkowo swoje życie prywatne. Dlatego jeżeli chcemy, aby produkcja trwała przez całą dobę to tak naprawdę na jedno stanowisko będziemy musieli zatrudnić aż 3 osoby. Będą mogły one pracować po 8 godzin dziennie na różne zmiany. W przypadku maszyn nie mamy takiego ograniczenia, ponieważ w żaden sposób one się nie męczą. Ich szybkość też jest znacznie większa niż człowieka i tak naprawdę może być zwieszana wielokrotnie. Tutaj ograniczeniem jest postęp technologiczny, który jednak ma znacznie mniejsze ograniczenia niż człowiek w czasie wykonywania takiej pracy.

Transport

Nie musimy się też obawiać tym, ze maszyna będzie niedysponowana lub będzie potrzebowała dnia wolnego. W przypadku takich urządzeń takie rzeczy po prostu nie mają znaczenia. Co prawda może okazać się, że nie będzie działała ona poprawnie i konieczne będzie przeprowadzenie naprawy. Wszystko jednak sprowadzi się do kilku godzin i odzyska ona sprawność. Osoby, które są chore będą musiały przede wszystkim spędzić przynajmniej kilka dni na zwolnieniu lekarskim, a czasem ten okres będzie się wydłużał. Jest to dla nas naprawdę dość poważnym zagrożeniem, którego musimy mieć świadomość. Dlatego tak wiele zakładów przemysłowych przestało się na możliwość wykonywania pracy jedynie przy użyciu maszyn. W ten sposób możliwe jest zwiększenie zdolności produkcyjnych do tego stopnia, że jesteśmy w stanie zarobić nawet wielokrotność tego co wcześniej.

Przenośnik rolkowy (sxc.hu)

Przenośnik rolkowy (sxc.hu)

Przenośniki rolkowe

Do pracy wykorzystuje się też automatyczne urządzeni do transportu bliskiego. Jednym z nich są przenośniki rolkowe. Dzięki nim możliwe jest przemieszczanie obrabianego elementu pomiędzy np. gniazdami produkcji. Jest to naprawdę bardzo dobre rozwiązanie, które też przyczynia się do zmniejszenia ludzkiego zatrudnienia. Musimy wiedzieć, że wprowadzenie automatyzacji wcale nie oznacza, że ludzie będą tracili pracę i będą musieli radzić sobie w zupełnie inny sposób. Co prawda nie będą one już zatrudniane na produkcji w tym sensie, ale dalej będą potrzebne osoby, które obsługują linię produkcyjną, naprawiają takie urządzenia czy też zajmują się ich instalacją w zakładach przemysłowych. Można powiedzieć, że takie rozwiązanie powoduje powstanie wiele nowych stanowisk pracy, które są znacznie lepsze od pracy na monotonnej produkcji.

Warto zajrzeć również na: