Aparat fotogrficzny – dawniej i dzisiaj

Aparat fotogrficzny – dawniej i dzisiaj

21 stycznia 2015 Wyłączone przez Maks

Robiąc zdjęcia nie zadajemy sobie pytań jak to wszystko jest zrobione. Cieszymy się jedynie z możliwości, że wykonywanie orografii jest dzisiaj tak proste i w zasięgu każdego. Najtańsze aparaty cyfrowe możemy kupić już za kilkaset złotych. Na dodatek są one dołączane do wszystkich współczesnych telefonów komórkowych (bez których zresztą nie rozstajemy się nawet na chwilkę). To wszystko sprawia, że w każdej sytuacji możemy wyciągnąć swój aparat i zrobić zdjęcie czegoś, co aktualnie ma miejsce. W ten sposób mamy znacznie lepszą szansę na to, aby dokumentować współczesne wydarzenia niż miały to pokolenia żyjące przed nami. Wtedy fotografia działała na całkiem innych zasadach. Było to o wiele bardziej problematyczne niż we współczesnym świecie. Ludzie musieli spędzać więcej czasu nad tym, aby wykonać zdjęcie – nie było możliwości przeglądania zdjęć na bieżąco i kasowania tych nie udanych, a typowe klisze fotograficzne mogły pomieścić jedynie kilkanaście zdjęć. W ten sposób możliwości robienia zdjęć były bardzo ograniczone.

Współczesne urządzenia

Współczesne aparaty są wygodne i proste w obsłudze (sxc.hu)

Współczesne aparaty są wygodne i proste w obsłudze (sxc.hu)

Dzisiaj nie mamy takiego limitu. Nie dość, że takich zdjęć możemy wykonać kilka tysięcy to jeszcze na bieżąco możemy je przeglądać i usuwać te, które ewidentnie się nie udały. Mamy też możliwość wykorzystania internetu, gdzie w chmurze plików będziemy mogli przechowywać zdjęcia. Dlatego mamy szansę na to, że uda się nam uchwycić więcej niezwykłych wydarzeń na naszym aparacie niż miało to miejsce kiedyś. Musimy jednak pamiętać, że większość dostępnych aparatów jest wątpliwej jakości i nie pozwalają one na wykonanie zdjęcia w dobrej jakości. Dlatego raczej nie powinniśmy liczyć na to, że robiąc fotografię telefonem, uda się na zrobić takie zdjęcie, które później będzie pokazywane we wszystkich gazetach. Mamy jednak możliwość kupna profesjonalnego sprzętu, który jest zdecydowanie łatwiejszy w obsłudze niż rozwiązania znane sprzed lat.

Aparat fotograficzny

Po pierwsze jest to związane z tym, że wiele rzeczy aparat robi samemu. Przede wszystkim jeżeli chodzi o warstwę technologiczną. Nie musimy martwić się o odbitki, wszystkie dane na temat zdjęcia przechowywane są w postaci cyfrowej. Oznacza to, że będzie możliwość ich przechowywania w formatach komputerowych. Dzięki temu jesteśmy w stanie wydrukować je za pomocą komputera i to bez zbędnych strat czasu czy koniecznością wykonywania trudnego procesu, który opiera się na potraktowaniu zdjęć odczynnikami chemicznymi. Mamy o wiele łatwiejsze zadanie niż osoby żyjące i fotografujące przed laty.

Warto zajrzeć również na: