Afera Snowdena – szpiegostwo czy walka o wolność?

Afera Snowdena – szpiegostwo czy walka o wolność?

13 lipca 2016 Wyłącz przez Marta

Świat się boi. Boimy się masowego terroryzmu, broni masowego rażenia, kradzieży danych, oszustw podatkowych i wielkiego finansowego krachu. Najbardziej jednak boimy się chaosu i przemocy. Dlatego też, po wydarzeniach z 11 września 2001 roku pozwoliliśmy urzędom bezpieczeństwa na zaostrzone formy kontroli zarówno w przestrzeni publicznej jak i prywatne. Jednak z biegiem lat bezpieczeństwo obywateli, zdaje się, zeszło na dalszy plan ujawniając dość ponury obraz rzeczywistości na wielowymiarowym podsłuchu, gwałcącej podstawowe prawa i zaburzającej warunki współpracy między krajami. Potrzebny był ktoś, kto poświęci własne dobre imię i zaryzykuje życia, aby obnażyć to nadużywanie władzy. Chętnym okazał się być pracownik amerykańskiego CIA – Edward Snowden.

Dzięki Snowdenowi obserwowaliśmy największy w historii USA wyciek tajnych danych, który wytrącił z równowagi cały świat i sprawił, że Ameryka stała się synonimem naruszenia zasad współpracy międzynarodowej i pogwałcenia praw obywateli. Snowden ujawnił informację o sławetnym programie PRISM umożliwiającym podsłuchiwanie rozmów telefonicznych Amerykanów zarówno tych prowadzonych na terenie kraju, jak i za granicą. Ponadto okazało się, że zobowiązane do przekazywania danych zostały także wyszukiwarki takie, jak Google, Yahoo a także serwisy Fabebook i You Tube. Dane na temat swoich abonentów przekazywała także największa amerykańska sieć telefonii komórkowej Verizon. Ale to nie koniec. Snowden sięgnął po bardziej kompromitujące Amerykę dane. Ujawnił, że służby USA szpiegowały i podsłuchiwały instytucje pracujące na rzecz Unii Europejskiej a także czołowych europejskich polityków, ponadto uzyskawszy bezprawny dostęp do chińskiej sieci komputerowej, a także operatorów telefonii komórkowej – wykradły niezliczone ilości danych. Nie trudno wyobrazić sobie szok, jaki wywołały te doniesienia a także reakcję zdemaskowanej Ameryki.

Edward Snowden błyskawicznie został oskarżony o szpiegostwo i czynne zagrożenie dla bezpieczeństwa obronnego Stanów Zjednoczonych. W przeciągu kilku dni wydano na niego wyrok śmierci co zmusiło go do ucieczki z kraju. Obecnie Snowden przebywa na stałe w Rosji otrzymawszy najpierw roczny azyl a następnie prawo pobytu. Nie wszystkie kraje postrzegają go jako zdrajcę. Dowodem tego jest odznaczenie go wieloma honorami za odwagę w demaskowaniu zła, a także nominacja do Pokojowej Nagrody Nobla. Niestety mimo jednoznacznego odzewu świata, Snowden wciąż pozostaje na amerykańskiej czarnej liście i zapewne będzie musiał ukrywać się jeszcze wiele lat.

Warto zajrzeć również na: