Kiedy zostaliśmy rodziną

Kiedy zostaliśmy rodziną

19 marca 2016 Wyłącz przez Piotr

Wiek XXI to czas, kiedy ślubów się nie bierze, dzieci się nie rodzą, ludzie żyją szybko, często samotnie. Kiedy więc zanika granica między partnerstwem a konkubinatem? Czym jest obecnie małżeństwo? Czy dwoje ludzi bez ślubu i potomstwa to rodzina? Kiedy kończy się jednostka, a zaczyna podstawowa komórka społeczna?

family(sxc.hu)

family(sxc.hu)

Tam, gdzie buty i kromka chleba
Rodzina w najbardziej pospolitym rozumieniu to mąż, żona i dziecko. Taki model utrzymywał się długo i zaczął zanikać kilkanaście lat temu. Definicja rodziny ewoluowała w różnych kierunkach, ale wszystkie one miały jedną, najważniejszą wspólną cechę: miłość. Możemy więc uznać, że tam, gdzie jest miłość między dwojgiem ludzi, którzy chcą być za siebie odpowiedzialni i pragną spędzić razem resztę życia, tam właśnie jest rodzina. Tam, gdzie jecie, tam, gdzie spędzacie noce, tam, dokąd tęsknicie. Tam jest rodzina.

Skąd wiadomo, że to już rodzina?
Przede wszystkim: to się po prostu wie. Ścieżka do statusu rodziny usłana jest wieloma pierwszymi razami: pierwszym wyznaniem, pierwszym stosunkiem, pierwszą deklaracją. Później nadchodzi pierwszy remont mieszkania, pierwsze dziecko, pierwsze kroki i już dawno przestaliście myśleć o tym, jak nazwać to, co tworzycie. Już jesteście skupieni na tym, że to jest piękne, nierozerwalne, że to źródło waszego szczęścia, sens waszego życia. I już nie musicie przyklejać etykiety „rodzina”. Bo jesteście ją już od dawna.

Warto zajrzeć również na: