Mleko jest w naszym menu od urodzenia. Można powiedzieć, że było pierwszym produktem z którym mieliśmy kontakt i dzięki któremu mogliśmy prawidłowo się rozwijać. Jak rasa ludzka jesteśmy jedynym ssakiem, który pije mleko również w wieku dorosłym. Każdy z nas słyszał slogan zachęcający do picia mleka „pij mleko, będziesz wielki”. Jednak nie każdy z nas zastanawiał się czy faktycznie mleko to samo zdrowie. Niby jest w samych superlatywach, jednak około 60% całej populacji nie toleruje laktozy, czyli cukru które zawiera.

Kolejną kwestią jest jakość mleka, które spotykamy na półkach w supermarketach. W większości są to przetworzone, pasteryzowane produkty, które wyjałowione są ze zdrowotnych składników. Opinie na temat mleka należy wyważyć, ponieważ mimo złych opinii jest istotnym elementem diety i pozwala nam ją odpowiednio zbilansować. Dla nietolerujących laktozę na szczęście można je zastąpić innymi produktami.

Mleko dostarcza wapnia, witamin z grupy B, cynku, magnezu i potasu. Jest także źródłem łatwo przyswajalnego białka i kwasów tłuszczowych. Bardzo dobrą przyswajalnością cechuje się także wapń, dzięki dobrej proporcji z zwartością fosforu, kazeiny i laktozy. Jeśli chcemy mieć pewność zawartości odżywczej, warto wybierać mleko mikrofiltrowane, gdyż UHT jest oczyszczone z nich jak po sprzątanie biur Warszawa. Ponadto białka mleka zawierają pełny pakiet aminokwasów egzogennych, których nasz organizm nie jest w stanie sam wyprodukować. Dlatego świetnie nadaję się do budowania masy mięśniowej.

(sxc.hu)

(sxc.hu)

Warto zajrzeć również na: