Piękna i oryginalna posadzka ozdobą naszych domów

Piękna i oryginalna posadzka ozdobą naszych domów

18 września 2014 0 przez Piotr

Budując dom czy remontując mieszkanie warto postawić na produkty najwyższej jakości, które będą służyły nam przez wiele lat. Bardzo często podczas takich prac skupiamy się na elementach dekoracyjnych – najczęściej na wyposażeniu. Zapominamy, że pięknie wykończona ściana czy podłoga mogą wpłynąć na estetykę pomieszczenia. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, w jaki sposób wykończyć i zaaranżować zwykłą podłogę, by stanowiła ozdobę naszego domu.

 

Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań jest zastosowanie płytek ceramicznych czy kamiennych. Ich niewątpliwymi zaletami są: duża dostępność, bogactwo wzorów i kolorów, łatwość w utrzymaniu w czystości i stosunkowa łatwość w kładzeniu. Najczęściej stosowane w pomieszczeniach narażonych na wilgoć oraz intensywnie użytkowanych. Płytki ze względu na swą trwałość są odporne na uszkodzenia oraz zarysowania. Stosuje się je z powodzeniem przy ogrzewaniu podłogowym. Obecnie na rynku budowlanym znajdziemy płytki na każdą kieszeń oraz odpowiadające każdemu gustowi. Wystarczy tylko odpowiednio zaplanować ich rozłożenie, a mogą powstać zadziwiające aranżacje.

Posadzka drewniana /sxc.hu

Posadzka drewniana /sxc.hu

 

Innym sposobem, by wprowadzić odpowiedni nastrój, do naszych mieszkań, jest zakup paneli drewnianych. Możemy skorzystać z tradycyjnych paneli dostępnych w większość marketów budowlanych. Dla bardziej wymagających klientów istnieje bogaty rynek drewna egzotycznego. Pochodzi ono najczęściej z Afryki, Indonezji lub terenów położonych nad Amazonką. Jest to drewno, z którego wykonuje się zarówno deski na parkiet czy popularne panele. Wyróżnia się ono dużo większą trwałością i oryginalną kolorystyką. Pewne gatunki drewna egzotycznego nadają się także do pomieszczeń o dużej wilgotności. Należy jednak wziąć pod uwagę, że cena tego materiału też jest odpowiednio wysoka.

 

Być może przy pracach wykończeniowych obejmujących posadzki, warto sięgnąć po materiały nieco bardziej oryginalne. Jednym z nich jest żywica na posadzki. Do tej wykorzystywana była w dużych pomieszczeniach, w których przebywało więcej osób, jak na przykład: sale gimnastyczne, sale wystawowe czy korytarze w budynkach użyteczności publicznej. Jednak od pewnego czasu żywica na posadzki wykorzystywana jest również w domach prywatnych. Najczęściej sięga się po jej dwie odmiany: epoksydową oraz poliuretanową. Pierwsza z nich charakteryzuje się mniejszą odpornością na zarysowania i jej kolor może ulec zmianie pod wpływem działania promieni słonecznych. Natomiast żywice poliuretanowe są bardziej trwałe i ich kolor jest stały. Oba te rodzaje różni także cena. Żywice epoksydowe są oczywiście tańsze. Ponieważ rynek wykorzystujący ten surowiec w prywatnych projektach jest stosunkowo młody, warto zainwestować w firmy doświadczone w tej materii. Błędy podczas prac wykończeniowych mogą znacząco wpłynąć na jakość i trwałość żywicy.

 

W branży budowlanej i architektonicznej pojawia się również propozycja bambusa jako materiału do wykonywania podłóg. Surowiec ten charakteryzuje się twardością większą nawet od dębu, stąd jego duża trwałość i wytrzymałość. Deski i panele wykonywane są z rozcinanych łodyg bambusa. W procesie tym wykorzystuje się już 5- lub 6-letnie rośliny, dlatego jest to roślina niezwykle wydajna. Rozcięte łodygi poddawane są moczeniu w gotującej się wodzie z domieszką odpowiednich związków chemicznych. Podłoga wykonana z bambusa ma niepowtarzalny białawożółty kolor i nadaje pomieszczeniom niezwykle egzotyczny charakter.

 

Przeszukując Internet czy korzystając z porad fachowców odnajdziemy jeszcze mnóstwo innych propozycji wykończenia podłóg. Decydując się na konkretny materiał, zapoznajmy się przede wszystkim z jego trwałością, sposobem konserwacji oraz możliwościami aranżacyjnymi, jakie przed nami otwiera.

Warto zajrzeć również na: