Na czym polega wzorcowanie?

Na czym polega wzorcowanie?

12 marca 2020 0 przez Daniel

Istnieje cała gama narzędzi pomiarowych, które są bardzo ważne we wielu dziedzinach życia. Takie narzędzia muszą być poddane regularnym konserwacjom, aby działały w prawidłowy sposób. Jednym z takich działań jest wzorcowanie. Na czym ono polega i jaki jest jego cel?

Czym jest wzorcowanie?

Wzorcowanie jest również nazywane kalibracją i wykonywane jest aby zmierzyć relację między wartościami zmierzonymi przez przyrząd pomiarowy a wartością rzeczywistą, która jest fizyczną jednostką miary. Jeśli przyrząd pomiarowy spełni wymagania wzorcowania to dostaje certyfikat wzorcowania, co daje nam pewność że ich wskazania są właściwe i bliskie rzeczywistych wartości. Po co w ogóle przeprowadza się wzorcowanie?

Po co się wzorcuje?

W wielu branżach korzysta się z przyrządów pomiarowych, czasami muszą być bardzo dokładne. Z tego powodu kontrola jakości w wielu zakładach wymaga odpowiedniego certyfikatu wzorcowania, aby mieć pewność że dany przyrząd pomiarowy jest wystarczająco dokładny. Jest też niezbędne w celu legalizacji przyrządów pomiarowych jeśli chcemy prowadzić ich sprzedaż. Wzorcowanie jest niezbędną czynnością przed wprowadzeniem urządzenia pomiarowego na rynek.

Warto zajrzeć również na: