Tlen jest potrzebny ludziom do oddychania. Pomimo, że w przypadku powietrza, którym oddychamy, tlenu jest w nim wcale nie tak dużo, to bez niego nie moglibyśmy żyć. Tlen w czystej postaci jest bardzo potrzebny szczególnie w przypadku medycyny, ale i w zakładach przemysłowych do podtrzymywania wielu procesów, które tam zachodzą. Do niedawna bardzo często źródłem takiego tlenu były wykorzystywane w wielu miejscach butle tlenowe. Z czasem zastąpione zostały jednak przez koncentratory tlenu, szczególnie w przypadku szpitali oraz placówek medycznych. Spowodowane to było wieloma wadami butli tlenowych, które były w stanie zagrozić zarówno zdrowiu, jak i nawet życiu wielu ludzi. Koncentratory tlenu od butli tlenowych wyróżnia przede wszystkim możliwość korzystania z nich w sposób zdecydowanie bezpieczniejszy, sposób, który nie byłby w stanie w tak dużym stopniu zagrażać zdrowiu.

Butle tlenowe (sxc.hu)

Butle tlenowe (sxc.hu)

Częste wycieki w butlach tlenowych

Niebezpieczeństwo stosowanych na bardzo szeroką skalę butli tlenowych polegało głównie na pojawianiu się wycieków tlenu. Takie wycieki były w stanie przyczynić się do wstąpienia nawet bardzo poważnego pożaru. Jako że butle tlenowe były stosowane w większości przypadków w szpitalach, gdzie jak wiadomo można spotkać się zazwyczaj z bardzo dużą ilością pacjentów, którzy często nie są w stanie poruszać się o własnych siłach, stanowiły one wyjątkowe bezpieczeństwo. W razie wystąpienia pożaru, ewakuacja pacjentów mogłaby się okazać bardzo utrudniona, a w innych przypadkach wręcz niemożliwa. Koncentratory tlenu są zdecydowanie bardziej bezpiecznymi i dopracowanymi urządzeniami. Nawet w przypadku jakichkolwiek problemów, nie są one w stanie zwiększyć objętości znajdującego się w danym pomieszczeniu tlenu. Sprawia to, że nie są w stanie tak jak butle tlenowe przyczynić się do zwiększenia prawdopodobieństwa wystąpienia pożaru. Głównie dlatego koncentratory tlenu zastąpiły całkiem szybko i sprawnie niezbyt bezpieczne butle.

Koncentratory tlenu – bezpieczne i proste w obsłudze

Koncentratory tlenowe posiadają jeszcze jedną, bardzo istotną zaletę. Taki aparat tlenowy jest bowiem zdecydowanie prostszy w obsłudze. Dzięki temu zarówno personel danej placówki medycznej, jak i pacjenci, nie muszą być jakoś specjalnie przeszkoleni z obsługi. Sprawia to, że nie ma większego problemu, by z tego rodzaju urządzenia korzystali pacjenci, którzy zostali zwolnieni do domu. Dzięki temu w bezpieczny sposób może im zostać dostarczany tlen, a oni sami mogą z łatwością poradzić sobie z obsługą takich urządzeń. Oczywiście należy zwracać uwagę na sprawność takich urządzeń i w razie problemów serwisować je, tak by nie stanowiły zagrożenia. Stosowanie niesprawnych urządzeń jest niebezpieczne, dlatego należy unikać stosowania takich zabiegów. Jednak producenci w większości przypadków dają bardzo długą gwarancję na takie urządzenia, dzięki czemu można z nich śmiało korzystać przez długi czas, w sposób jak najbardziej bezpieczny i bezproblemowy.

Warto zajrzeć również na: